Formula 1 İçin Sprint Yarışları

Formula 1 için Sprint Yarış dönemi başlamış bulunuyor. Gelenekselleşmiş bir format vardı ve bu format 2019 yılından beri değiştirilmek isteniyordu. Hafta sonlarında yarışlar her zamanki gibi aynı şekilde ilerliyor ve Formula 1 taraftarları geçen senelerde de olduğu gibi yarışları yakından takip ediyordu. Cuma günü iki tane antrenman turu yapılıyor. Cumartesi günleri de sıralama turu ve antrenman yapılıyor, bu sayede yarışlara son hız hazırlanılıyor. Pazar günü de asıl yarış heyecanı sergileniyor.

Formula 1’de Sprint Dönemi

Formula 1’de, Sprint döneminde yani sürat koşusu yarış dönemlerinde ilk günkü heyecan her zamanki halini koruyor. Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinin heyecanı ve gelenekselleşmiş formatı değiştirilmek isteniyor ve bu fikir uzun süredir gündemi meşgul ediyordu. Formula 1’de Sprint yarışları bazı farklılıkları doğal olarak getirdi. Cumartesi günü yapılan yarışlar artık Cuma günü farklı bir format şeklinde yapılacak gibi görünüyor. Antrenman hafta sonlarında 1 saat yapılacak ve seans bu şekilde sona erecek.

Konsept değişikliği pek olmayacak ve Cumartesi günkü yarışlar Cuma gününe eklenecek. Cuma gününe saat olarak eklenen yarışlar Q1, Q2, Q3 olacak şekilde üç seansa bölünerek sergilenecek. Sprint yarışlarında grid dizilimleri olacak ve Q1, Q2 ve Q3’ün tur sonuçları bu dizilimler ile belirlenmiş olacak. Sprint yarışı sonucu, Pazar günü yapılacak yarışları da böylece belirlemiş olacak. 100 kilometre kadar sürecek yarışlarda normal Grand Prix’inin üçte biri kadarlık bir yarış söz konusu olacak. Michael Masi kurallarda FIA geçerliliğinin korunacağını da belirtmiş, bu kuralların geçerli olacağını söylemişti.

Ruhunu Yenileyen Formula 1’in Muhteşem Yeniliği

Formula 1 yarışlarında yeni bir dönemin başladığı konuşuluyor. Yeni biçim yani format düzeninin biraz karışık olduğu söylenebilir. 3 hafta sonunda Sprint yarış deneyiminin yaşanacağı ve seyircilere muhteşem bir yarış sergileneceği haberi şimdiden son dakika haberleri içine bomba gibi düştü. Pilotlardan ilk 3 sıraya girenler önemli bir puanlama alacaklar. Şampiyonluk yarışları ve grid dizilimleri için bu puanlamaların önemli olduğu şimdilik kesin gibi görünüyor.