FORMULA 1 ROLEX TÜRKİYE GRAND PRİX İSTANBUL

Türkiye’de 10 yıl sonra seyirci katılımı ile yapılan Türkiye Grand Prix’ ini kazanan Mercedes pilotu Fin Valtteri Bottas olurken bu sezon ki ilk birinciliği ile İstanbul’ da ilk kez kazanmış oldu.

Mercedes’in ünlü pilotu Lewis Hamilton’ın cezası nedeniyle pole pozisyonundan başladığı yarışı Valtteri Bottas birinci olarak tamamladı. İkincilik ise Red bull takımının Hollandalı pilot Max Verstappen olurken bir diğer Red bull takımının pilotu Sergio Perez ise Türkiye Grand Prix’sini 3. Sırada tamamlayarak podyuma çıkmış oldu.

YARIŞ BOYUNCA LİDERLİK KOLTUĞUNU BIRAKMADI

49 tur süren Türkiye Grand Prix’sinde liderlik koltuğundan ayrılmadan yarışı tamamlayan pilot Valtteri Bottas Türkiye Grand Prix’sinde en hızlı tur atan isim oldu.

Finlandiyalı pilot Valtteri Bottas 5,3 kilometrelik pistte 1 dakika 30.432 saniyeyle en hızlı tur zamanı yaparak tarihe de geçmiş oldu.

RED BULL LİDERİ ZORLMADI

Oldukça yağışlı geçen yarışta Red Bull pilotlarından Max Verstappen ikinci sıradaki pozisyonu nu koruyarak lider Valtteri Bottas’ ı pek fazla zorlamak yerine rakibinin hata yapmasını bekleyen pilot beklediği gibi olmadı ve rakibini zorlamadan 2. Sırada yarışı tamamladı.

Yarışı ikinci sırada tamamlayan Red Bull’un Hollandalı pilotu Max Verstappen genel klasmanda puanını 262,5 ‘e çıkararak Lewis Hamilton’ı geride bıraktı.

LEWİS HAMİLTON TAKIM ARKADAŞLARINA KIZDI

Lewis Hamilton yarışa 11. Sırada başladı. Rakiplerinin hatası ile yarışta 5. Sıraya kadar gelen pilot yarışın 43. Turunda takımının pit alanına çağırmasını öndelikle reddeden pilot Lewis Hamilton lastiklerinin kötü duruma gelmesi ile yarışa 7 tur kala pit girmek zorunda kaldı.

Bundan sonra takım arkadaşları ile tartışarak yarışa 5. Sırada dönen pilot bu lastik değişiminden dolayı yarışı 5. Sırada bitirdiğini düşünen Lewis Hamilton takım arkadaşlarına bir hayli tepki gösterdi.

BÜTÜN PİLOTLAR YARIŞI TAMAMLADI

Bu yıl ki Türkiye Grand Prix‘sinde yarış dışı kalan hiçbir pilot olmadı ve bütün pilotlar yarışı bitirmiş oldular.

Yağlı bir yarış olan Türkiye Grand Prix’i bu yarışta da zemin oldukça ıslak olmuş olsa da kırmızı bayrak ve güvenlik aracı yarışa hiç dahil olmadılar.

SIRALAMADA EN HIZLI YÜKSELEN FERRARİ PİLOTU OLDU

Türkiye Grand Prix’ sinde yarışa 19. Sırda başlayan Ferrari pilotu İspanyol Carlos Sainz son turda ise yarışı 8. Sırda bitirerek günün en iyi pilotları arasında oldu.

YARIŞA İLGİ OLDUKÇA BÜYÜKTÜ

Covid- 19 salgını nedeni ile geçtiğimiz yıllar da seyircisiz olarak düzenlenen Türkiye Grand Prix’si bu yıl spor müsabakalarında olduğu gibi yarı kapasite ile gerçekleştirilmişti.

Yarış için ayrılan 100 bin biletin tamamı tükenmişti. Oldukça taraftar ilgisinin fazla olduğu Türkiye Grand Prix’si ni bir çok yabancı basın mensubu da yakından takip ettiler.

17. ETAP ABD’ DE OLACAK

Formula 1’ in 17 etabı ABD’ DE 22 İLE 24 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.