Formula 1’de Bottas Pole Hakkı Kazandı

Türkiye spor camiasının uzun bir zamandan beri heyecanla beklediği İstanbul Park yarışı için artık nefesler tutuldu. Formula 1 tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği ve erken bir tarihte tüm biletlerin tükendiği organizasyonda Mercedes’in Büyük Britanya uyruklu pilotu Lewis Hamilton, sıralama turlarının ardından pole pozisyonunun sahibi olsa da, cezası nedeniyle 10 sıra geriden 11. Sırada yarışa başlayacak.

Hamilton’ın bu cezası nedeniyle pole pozisyonunun sahibi yine bir Mercedes pilotu olan Valtteri Bottas olacak.

Büyük Heyecana Adım Adım

2021 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 16. Ayağı olan Formula 1 Rolex Türkiye Grand Prix’inde sıralama turları da heyecanlı geçti. İlk sıralama turunda Alfa Romeo’dan Kimi Raikkonen 19. Sırayı, McLaren’den Daniel Ricciardo 16. Olarak ikinci sıralama turuna katılamayan önemli isimler olurken, ilk üç sırada ise Lewis Hamilton, Max Verstappen ve Pierre Gasly yer buldu.

İkinci sıralama turunda Lewis Hamilton yine ilk sırada yer almayı başarırken, takımından arkadaşı Valtteri Bottas ikinci oldu. Üçüncü sırayı ise Max Verstappen elde etmeyi başardı. Üçüncü turda da sıralamalar ve isimler değişmedi ancak Lewis Hamilton’ın cezası bulunduğu için pole pozisyonu Valtteri Bottas’a verildi.

Bu nedenle Max Verstappen’in ikinci sırada başlayacağı yarışa, üçüncü sırada ise Ferrari’nin genç pilotu Charles Leclerc başlayacak.

Yarış Öncesi Rekorlar Kırılıyor

8 Ekim tarihinde yapılmaya başlanan antrenman turlarında, pist rekorları kırılıyor. İlk olarak 9 Ekim tarihinde Lewis Hamilton pist rekoru kırarken, pole pozisyonunu kaptırdığı Valtteri Bottas onu geçerek rekoru tazeledi.

Üçüncü sıralama turunda rekoru tazeleyen isim ise yine Lewis Hamilton oldu. Lewis Hamilton, Valtteri Bottas, Max Verstappen, Charles Leclerc, Carlos Sainz, Daniel Ricciardo, Kimi Raikkonen gibi dünyanın en önemli Formula 1 pilotlarının yarışacağı Formula 1 Rolex Türkiye Grand Prix’inde kazanan kim olursa olsun turnuvanın bu ayağı hem Formula 1 severler hem de pilotlar için eşsiz bir deneyim olacak.

İlgililerinin en çok merak ettiği etaplardan biri olmaya devam eden İstanbul etabında, geçtiğimiz yarışlarda Lewis Hamilton şikayetlerde bulunmuş ancak yarış yaşattığı heyecanla soluk kesmişti.