Fransa Birinci Futbol Ligi’nde Ceza

Fransa Birinci Futbol Ligi’nde ceza alındı. Olimpik Lyon ile Olimpik Marsilya karşılaşması çok heyecanlı bir şekilde tamamlansa da ardından sürpriz bir ceza da geldi. Ligue 1’de oynanan karşılaşmada beklenmeyen olaylar ortaya çıktı. Cezada müsabaka yeniden oynanacak ve seyircisiz bir karşılaşma olacak kararı verildi.

Alınan bu ceza bazı taraftarları şaşırttı. Ev sahibi takımın bir puanı silinmesine de karar verildi. Bütün bu cezalarla beraber seyircisiz maçın tekrar oynanması ekiplerin moralini de biraz bozdu.

Disiplin Komisyonundan Ceza

Fransa Profesyonel Futbol Ligi Disiplin Komisyonundan ceza geldi. LFP, cezaları açıklayarak bilgileri takımlara iletti. Lyon takımından bir taraftar, Marsilya’da oynayan, forma giyen oyuncu Dimitri Payet’e şişe atması günün en kötü olayı oldu.

Yapılan bu saygısızlık birçok taraftarı ve takımları da kızdırmaya yetti. Payet’e şişe atılmasının ardından hakem kararı ile oynanmayan müsabakaya ilişkin cezalar açıklandı.

Fransa Disiplin Komisyonuna göre Lyon’un bir puanı silinecek ve Lyon Marsilya maçı yeniden oynanacak. Ayrıca yeniden oynanacak karşılaşmada maçın seyircisiz yapılmasına da karar verildi. Fransa‘da Lig’de 14. haftada 21 Kasım gününde oynanan müsabakada Lyon taraftarı, Dimitri Payet’in kafasına bir su şişesi fırlatmış ve bunun üzerine cezalar gelmişti.

Korner kullanmak üzere olan oyuncu Dimitri Payet’e yapılan bu saygısızca hareket, tüm futbol dünyasını üzdü. Oyunculara bu tarz saygısızlıkların yapılması futbol için de üzücü oluyor.

Şişe Atan Kişiye 6 Ay Hapis Cezası

Fransa Komisyonunun cezasını az bulan taraftarlar bile var. Şişeyi Dimitri Payet’e atan taraftar şişeyi fırlattıktan sonra oyuncu, birkaç dakika yere düşmüş olarak kaldı. Dakikalar sonra ayağa kalkabildi.

Hakem, bu olayın ardından hemen cezasını verdi. Maçı 5. dakikada durduran hakem, karşılaşmanın oynanmamasına da karar verdi ve bu kararı takdir edildi. Futbolculara yapılan bu tarz saygısızlıklara göz yummayan ve hemen en sert şekilde tepkilerini ortaya koyan hakemler, alkışlanacak cezalara artık imza atıyor.

Payet’e şişe atan kişiye 6 aylık bir hapis cezası verildi. Bu sezonda başka karşılaşmalarda da bazı kötü olaylar çıkmıştı. Nice – Olimpik Marsilya, Montpellier – Olimpik Marsilya, Angers – Olimpik Marsilya, Lens Lille, Saint Etienne ve Olimpik Lyon müsabakalarında önceden tatsız olaylar yaşanmıştı.