Fransa Erkekler Voleybol Takımı Altın Madalyayı Kazanıyor

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda final mücadelesinde Rusya Olimpiyat Komitesi ile yüzleşen Fransız voleybolcular, beş sete uzayan çekişmeli maçı kazanarak altın madalyayı evlerine götürmeyi başardı.

Ariake Arena’da oynanan Rusya Olimpiyat Komitesi ve Fransa arasındaki erkekler voleybolu final mücadelesi son dakikalarına kadar başa baş ilerlese de 15 – 12’lik beşinci sette maçı almayı başaran Fransız ekip, erkekler voleybolunda ilk defa ülkesine madalya kazandırdı.

Rusların Geri Dönüşü Yeterli Olmadı

Rus Olimpiyat Komitesi, her ne kadar grup aşamasında da karşılaştıkları Fransa’ya karşı ilk maçını 3 – 1 kaybetmiş olsa da erkekler voleybolunda daha önce dört kez altın madalya, dört kez gümüş madalya ve üç kez bronz madalya kazanmış bir ekip olarak maça umutlu başladı. 1964 yılından bu yana sadece dört kez olimpiyatlarda yarışma hakkını elde edebilen Fransız voleybol takımı ise daha önce en fazla sekizinci olabilmişti.

Maça oldukça hızlı başlayan Fransız ekip, ilk iki seti 25 – 23 ve 25 – 17’lik skorlarla cebine koydu. Olimpiyat şampiyonluğu için sadece tek bir sete ihtiyaç duydukları noktada performansını arttıran Rusya Olimpiyat Komitesi, güçlü bir geri dönüş sergileyerek sonraki iki seti de 25 – 21’lik skorlarla alıp maça denge getirdi. Ancak Fransa son seti 15 – 12 kazanarak altın madalyayı kazanmayı başardı.

Fransızların Madalyaya Giden Yolu

Grup aşamasını çok iyi geçirememiş olan Fransız erkekler voleybol takımı, oynadığı beş maçın sadece ikisini kazanabilmişti. Grubu dördüncü olarak tamamlayan ekip, çok ince bir puan farkı sayesinde elenme tehlikesini atlatıp çeyrek finallere yükselmişti.

Fransız takımın çeyrek finaldeki rakibi Polonya olmuştu. Çekişmeli giden ve beş sete uzayan maçı Fransa kazanarak yarı finalde Arjantin ile eşleşmişti. Yarı final maçında ise çok zorlanmayan Fransız ekip, Arjantinli voleybolcuları 3 – 0 geçerek finale adını yazdırmıştı.

Fransa’dan oldukça farklı bir grup aşaması geçiren Rusya Olimpiyat Komitesi, oynadığı beş maçın dördünü kazanıp birini de Fransa’ya kaybetmişti. Grubu lider olarak tamamlayan Rus voleybolcular, çeyrek finalde Kanada’nın rakibi olmuştu.

Rus voleybol takımı, Kanada maçında fazla zorlanmadan 3 – 0’lık skorla yarı finale yükselmişti. Bu maçta Brezilya ile yüzleşen ekip, bir seti kaybetse de maçı kazanarak finalde Fransa’nın rakibi olmuştu.