Futbol Tarihinde Bir İlk

Sivasspor’dan Hakan Arslan Hakeme Telefonla Pozisyondaki Hatasını Gösterdi!

Gerek Türk basınında gerekse Avrupa basınında 28 Aralık gecesini meşgul eden en büyük olay Sivasspor kaptanı Hakan Arslan’ın Beşiktaş’ın ilk golünde topun taç çizgisini geçtiğini hakem Arda Kardeşler’e cep telefonu ile göstermesi ve olayın neticesinde gördüğü iki sarı kartın ardından kırmızı kart görmesi oldu.

Devre arasına girilirken Sivasspor’un kaptanı Hakan Arslan tribünden aldığı iddia edilen cep telefonu ile takımının uğradığı haksızlığa haklı bir serzenişte bulunarak hakem Arda Kardeşler’e pozisyonu gösterdi ve “Bak atılan gol taç ama sen devam dedin” ifadeleri ile haklı bir sitemde bulundu. Olayın ardından hakem Arda Kardeşler önce sarı kartını gösterdi.

Haksız yere gördüğü kartın ardından sinir katsayısı dayanılamayacak seviyeye gelen tecrübeli futbolcu reklam panolarına vurdu ve hakem ikinci sarıdan kırmızı kartını göstererek Hakan Arslan’ı oyundan attı.

Yaşanılan bu pozisyon gerek yerel basında gerekse dış basında oldukça fazla yer aldı.

Fransız Basın Organı L’Equiepe “Oyuncu Haklı Gözüküyor”

Fransa’nın en önemli spor gazetelerinden L’Equiepe Beşiktaş – Sivasspor maçında yaşanan olaya yer verirken “Hakan Arslan, telefonu ile hakeme hatasını göstermeye çalıştı. Takım kaptanı önce sarı kart, ardından sakinleşmeyince kırmızı kart gördü. Görüntülerden oyuncunun haklı olduğu anlaşılıyor.” cümleleri ile Sivasspor kaptanı Hakan Arslan’ın haklı olduğunu savundu.

Yerel basında ise eski hakem Ahmet Çakar pozisyonu “Türk futbolunun katili Türk hakemleri’ diye bir laf var. Yalan da değil! Aboubakar’dan yoksun Beşiktaş, Sivasspor’u hakem ve VAR hakemlerinin yardımıyla yenmiştir. İlk gol maçı belirleyen unsur oldu. Top taç çizgisinin yanından sahayı terk etmişken oyun devam etti ve Beşiktaş’ın golü geldi. VAR karışır mı, tabii ki karışır.

Bir atak başlangıcında top dışarıdan gelmişse VAR protokolüne göre karışabilir. Yapılması gereken şuydu, golün iptali… Bu olduktan sonra zaten sinirler bozuldu, devre arasına giderken de Hakan Arslan oyundan atılınca zaten maç orada bitti.” ifadeleri ile değerlendirdi.

Hakem Konuşmayı Bırakıp Maçı Değerlendirmek Gerekirse!

Türk futbolunun kanayan yarası olan hakem hataları her geçen hafta daha derinden hissedilmeye devam ediyor. Hakem hatalarını bırakıp Beşiktaş – Sivasspor maçını değerlendirmemiz gerekirse, maç 18’inci dakikada taç çizgisinin dışına çıkan topta hakemin devam kararı vermesinin ardından siyah beyazlı takımın gelişen atağında Güven Yalçın’ın golü öne geçmesinin ardından koptu.

Devre arasına girilirken Sivasspor kaptanı Hakan Arslan’ın gördüğü kırmızı kartın ardından oyun disiplininden kopan Sivasspor ikinci yarıda oyunu tamamen siyah beyazlı takımın kontrolüne verdi.

Dakika 84’de Aboubakar’ın yokluğunda golcü kimliğini ön plana çıkaran Cyle Larin ile 2 – 0’ı bulan Beşiktaş rahatlayan oyunda 90 + 2’de Oğuzhan Özyakup ile üçüncü golü bularak maçın son sözünü söyledi. 10 kişi kalan rakibine karşı siyah beyazlı ekip sahasında %68 topa sahip olma oranı ile 90 dakikayı tamamlayan ev sahibi ekip Beşiktaş %90 isabetli pas oranı ile 90 dakikaya 638 pas sığdırdı.