Futbol Tarihinde En Kısa Teknik Direktör Maceraları

10 dakika, 4 saat ya da 6 gün… sizler için futbol tarihinde yer alan en kısa süreli görevde kalan teknik adamlar.

2006-2007 sezonunda İngiltere 2. Ligi’ni 24. Sırada tamamlayan Torguay United, teknik direktörü Keith Curle ile yollarını ayırdı. Kulüp yönetimi kısıtlı bir süre içerisinde yeni bir antrenör ile anlaşmak için kollarını sıvadı. Takvimler 17 Mayıs 2007 yılında gösterdiğinde kulüp teknik direktörlük koltuğuna Leroy Rosenior’u getirdi. 4 yıl boyunca teknik direktör konumunda yer alan Rosenior bu dönem futbol tarihinde bir ilke imza attı. Teknik adam, görevinde sadece 10 dakika kaldı.

Sadece 10 Dakika

Torquay United Başkanı Mike Bateson, kulübün başarı çizgisinden memnun olmayan taraftarlar katılıyor, mali anlamda ise kulüp kendini idare etmekte zorlanıyordu. Kısa zaman içerisinde ülkenin üçüncü kademesi olan 1. Lig’den dördüncü kademeye 2. Lig’e düşen Torquay’ın geleceği parlak görünmüyordu. Kısa süre içerisinde takımın yönetimi değişti.

17 Mayıs günü yöneticilerin Rosenior’la sözleşme detaylarını çözüme kavuşturduğu esnada Torquay’ın en büyük hissedarı Chirs Boyce oldu. Takımın resmi teknik direktörü Rosenior oldu. Teknik adamın çok kısa süre içerisinde telefonu çalmaya başladı. Teknik adam çağrıya cevap verdiğinde bir şok yaşadı. Takımın kendisi ile çalışmak istemediğini ve sözleşmesinin tek taraflı olarak feshedildiğini öğrendi. Takım ile kariyeri sadece 10 dakika sürdü.

Teknik adam’ın sicili kısa süreli çalışmalar konusunda pek de temiz değil. 2002-2006 yılları arasında Torquay United’da ilk dönemini tamamlayan teknik adam, aynı yılın Mayıs ayında Shrewsbury’de görev aldı. Fakat bu görevi de pek uzun sürmedi. Teknik adam takımda sadece 19 gün kaldı. Aynı şekilde Rosenior’un Brentford’daki kariyeri de sadece 5 ay sürmüştü.

Teknik Direktörlüğü Bıraktı

Torquay döneminde aynı zamanda Sietta Leone’yi de çalıştırmak için anlaşma sağlayan teknik adam 30 gün sonra bu görevde de uzun süre kalmadı. Leroy Rosenior, tüm bu deneyimlerin sonrasında, 2007 yılında teknik direktörlüğü bıraktı ve yorumculuğa başladı. Teknik direktör kariyeri en kısa süren teknik adam olan Rosenior’un yanında ülkemizden İbrahim Üzülmez ve Yılmaz Vural’da yer alıyor.

Dünya çapında listede birinci sırayı Leroy Rosenior alırken Türkiye’de benzer bir durumu yaşayan teknik direktörler de var. 2019 yılında Kasımpaşa, teknik direktörlük görevine İbrahim Üzülmez getirilmiş fakat bu anlaşma sadece 4 saat sürmüştü.