Futbolcu Deniz Naki 6 Aydır Gözaltında

Misli.com 2. Lig ekibi lan Amed Sportif Faaliyetlerde bir dönem forma giyen futbolcu Deniz Naki’nin Almanya’da şantaj, haraç ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından dolayı 6 aydır gözaltında olduğu açıklandı.

Alman basınında Welt gazetesinde yer alan habere göre, daha önce Almaya Birinci Futbol Ligi’nde yer alan Bundesliga takımında forma giymiş olan Deniz Naki’nin çıkar amaçlı suç örgütü kurarak yönettiği gerekçesi ile gözaltında tutulduğu yazıldı.

PKK ile Bağlantısı Olduğu Düşünülüyor

Aachen Savcılığı Sözcüsü olan Jan Balthasar, isim vermeden iki kişinin suç örgütü kurmaktan göz altında olduğunu doğruladı. Söz konusu kişilerin terör örgütü PKK ile bağlantılarının olup olmadığının araştırıldığı belirtildi.

Kişilerin PKK’ya sempatinin bulunduğu öğrenilen bilgiler arasında. Kuzey Ren Vestfalya eyalet polisinin ise Deniz Naki’nin kurmuş olduğu örgütün PKK finansörü olduğu şüphelerinin bulunduğu biliniyor.

Aachen Savcılığı Sözcüsü Jan Balthasar, “Şu anda özellikle PKK için mali kaynak sağlandığını teyit edemiyoruz.” açıklamasını yaptı. Sözcü, soruşturma sonrasında PKK bağlantısının bulunması durumunda kişilerin Federal Başsavcılığına sevk edileceğini belirtti.

Almanya doğumlu olan Deniz Naki, daha önce Amed Sportif Faaliyetler Kulübünde ve FC St Pauli ve SC Paderborn takımlarında forma giymişti. Deniz Naki, Türkiye’de de 3 yıl önce “terör örgütü propagandası” suçu nedeni ile 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına almıştı.

Bu olay sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu da 2018’de Deniz Naki’ye ömür boyu men cezası vermişti.

Naki Hakkındaki İddialar

Almanya’nın Die Welt gazetesinin müfettişlerden edindiği bilgilere göre, Deniz Naki’nin  dernek aleyhinde gasp, soygun, uyuşturucu kaçakçılığı ve motor çetesi benzeri bir grup kurduğu yönünde iddialar mevcut 2018’den beri Kuzey Ren-Vestfalya’daki yetkililer hakkında delil topladığı ve yaklaşık on iki kişinin bulunduğu bir suç grubunun üyesi olduğunu düşünülüyor.

Aşağı Saksonya ve Kuzey Hessen’den Aachen bölgesinden Belçika’ya kadar etkisi olduğu düşünülen grubun, 2020 ortalarına kadar aktif olduğunu edinilen bilgiler arasında.

Müfettişlere göre Deniz Naki’nin yanı sıra grubun lideri Hüseyin Ö. Deniz Naki, geçtiğimiz Cuma günü sabah saatlerinde 9.30 sıralarında Aachen’de göz altına alındı. 42 yaşındaki Hüsyin Ö.’nün evinde arama yapan yetkililer evde düşük miktarda para bulurken silah ve benzeri bir suç aletine rastlamadı.