Galatasaray Başkanlık Seçimine Hazırlanıyor

Sarı kırmızılı takım; Süper Lig’de son yılların en kötü sezonunu geçirdi. 34 haftalık periyotta yalnızca 13 galibiyet alabildi. Sekiz maçı beraberlikle tamamlarken 13 maçtan da yenilgiyle ayrıldı. Ligin bitimine dört hafta kala eksi averajını düzeltemeyen Galatasaray; topladığı 47 puanla 12. sırada bulunuyor.

Sarı kırmızılı takım; UEFA Avrupa Ligi son 16 turunda İspanya’nın ünlü takımı Barcelona’ya elendi. Ayrıca, Türkiye Kupası’nda da Denizlispor’a yenilerek taraftarlarına önemli bir şok daha yaşattı. Sezona Fatih Terim ile başlayan Galatasaray; 8 Ocak 2022 tarihinde alınan Giresunspor yenilgisinin ardından deneyimli isim ile yollarını ayırdı. Yoluna kimsenin tanımadığı Domenec Torrent ile devam etti. Fakat, İspanyol teknik adam da Galatasaray’ın kötü gidişine çare olamadı.

Burak Elmas İbra Edilmedi

Galatasaray’ın yıllık olağan mali genel kurulu; 2022 yılının Mart ayında gerçekleştirildi. Burak Elmas ve yönetiminin 2021 yılının Haziran ayından bu yana devam eden faaliyetleri mali açıdan ibra edildi. Fakat, idari açıdan ibra edilmedi. Burak Elmas; bu durum karşısında seçime gitmeyi tercih etti. Geçtiğimiz yılın Haziran ayından bu yana başkanlık görevini yürüten Elmas; önümüzdeki seçimde aday olamayacak.

Kimler Başkan Adayı Oldu?

Galatasaray olağanüstü seçimli genel kurulu 30 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilecek. Seçimin yapılmasının önündeki engeller ortadan kalktı. Eşref Hamamcıoğlu ve Metin Öztürk ikilisi yarışacak. Her iki isim de 2021 yılının Haziran ayında yapılan seçimde de aday olmuşlardı. Eşref Hamamcıoğlu; 1500 oy almıştı. Metin Öztürk ise 893 oyla üçüncü olmuştu. Herkesin bildiği gibi seçimi 1541 oy alan Burak Elmas kazanmıştı.

Metin Öztürk Neler Vaat Ediyor?

Başkanlığı kazanacağı konusunda bir hayli iddialı olan Öztürk; her şeyden önce 2022 – 2023 ve 2023 – 2024 sezonlarında lig şampiyonu olmayı hedeflediklerini söylüyor. Bunun yanı sıra, teknik direktör konusunda da tereddütlü konuşuyor. Domenec Torrent ile devam edebileceklerini söyleyen Öztürk; yerli antrenör olarak ilk tercihinin eski Galatasaraylı Okan Buruk olduğunu ifade ediyor. Antalyaspor’un genç teknik direktörü Nuri Şahin’in gündemlerinde olmadığını söylüyor.

Metin Öztürk seçildiği takdirde Levent Nazifoğlu ile çalışacak. Camianın içerisinden biri olduğunu söyleyen Öztürk kasa kolaylığı sağlamayı da hedefliyor.

Eşref Hamamcıoğlu Başkan Olmaya Yakın Mı?

İş hayatındaki başarıları ile dikkat çeken Eşref Hamamcıoğlu; her şeyden önce mali durumu düzeltmeyi amaçladıklarını ifade ediyor. Kulübün tüm branşlarda ciddi bir zarar içerisinde olduğunu dile getiriyor. Birçok sponsor ile daha şimdiden anlaştığını belirtiyor. Bunun yanı sıra, seçimden sonra Cenk Ergün ile çalışmayı planlıyor.

Eşref Hamamcıoğlu; dünyaca ünlü teknik adam Favre ile herhangi bir görüşmesinin olmadığını ve Fatih Terim’i de kısa vadede düşünmediğini dile getiriyor. Altyapıya önem vermeleri gerektiğinin altını çiziyor. Yeni bir Derwall dönemi yaratmak en büyük hedeflerinden birisi!

Galatasaray taraftarları; bu iki isimden hangisinin seçimi kazanacağını merakla bekliyorlar.