Galatasaray Eski Başkanı Mustafa Cengiz Hayatını Kaybetti

Galatasaray Kulübü’nün eski başkanlarından Mustafa Cengiz, 71 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süredir sağlık problemleri yaşayan Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz,  hayata tutunamadı. Mustafa Cengiz, uzun süredir yaşam mücadelesi veriyordu. Galatasaray eski başkanının vefatından sonra başta spor kulüpleri olmak üzere birçok kesimden başsağlığı mesajı yayımlandı.

Uzun süredir yaşam mücadelesi veren Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz, 71 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sarı kırmızılı kulüpte 3.5 yıl boyunca başkanlık yapan Mustafa Cengiz, Galatasaray Kulübü’nün 37. başkan olarak tarihteki yerini almıştı. Cengiz, Başkanlık sürecinde son bir yılını ciddi hastalıklarla boğuşarak geçirdi.

2020 yılının ilk dönemlerinde rahatsızlığı ortaya çıkan Mustafa Cengiz beyninden ve midesinden operasyon geçirmişti. Bu operasyonların ardından uzun süre tedavi altında kalan Cengiz, hayata karşı olan mücadelesini kaybetti ve 71 yaşında gözlerini yumdu.

Galatasaray Kulübünden Başsağlığı Mesajı

Galatasaray kulübü Mustafa Cengiz’in vefatından sonra başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda, “Galatasaray Spor kulübü 37. Başkanı Sn. Mustafa Cengiz’i kaybettik.” “Başkanımıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevdiklerine ve camiamıza baş sağlığı dileriz.” İfadeleri kullanıldı.

Galatasaray’ın Süper Lig’in 14. haftasında Öznur Kablo Yeni Malatyaspor ile karşılaştığı maçın öncesinde Mustafa Cengiz’in vefat haberi stadyumda duyuruldu. Mücadele öncesinde Mustafa Cengiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Sarı kırmızılıların ezeli rakipleri Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor başta olmak üzere birçok spor kulübü Mustafa Cengiz’in hayatını kaybetmesinin ardından başsağlığı mesajı yayınladı. Türkiye Futbol Federasyonu resmi sitesinde başsağlığı  mesajı yayınlarken, Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Mustafa Cengiz için başsağlığı mesajı paylaştı. 

Mustafa Cengiz Kimdir?

1949 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Cengiz,  ilk ve orta öğretimi Nizip ilçesinde aldı. Lise öğrenimini Gaziantep lisesinde tamamlayan Cengiz, daha sonra Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.  

40.000 tarımsal köy kalkınma kooperatifi merkez birliği (Köy-Koop) kuruluş ve dış ticaret oluşumunda uzman olarak çalışan Mustafa Cengiz, daha sonra İçişleri bakanlığı vesayetindeki 670 belediyenin merkez iktisadi kuruluşu TANSA’da  genel müdür olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, Akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet gösterdi.

Türkiye akaryakıt bayileri ve gaz işverenler Sendikası‘nda genel başkanlık yapan Mustafa Cengiz,  İTO petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevini üstlendi. 20 Ocak 2018 tarihinde ise Galatasaray Spor kulübü başkanı seçildi. TABGİS( Türkiye Akaryakıt Sendikası) genel başkanlığı Yapan Cengiz, TFF dış ilişkiler bölümünde görev yaptı.

Mustafa Cengiz, Galatasaray Spor kulübü, Büyük Kulüp, Darüşşafaka Cemiyeti, Mülkiyeliler Vakfı üyesidir. Eğitim hayatı boyunca yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Arapça öğrendi. Galatasaray başkanlığı döneminde, Galatasaray futbol takımı ile 2017 18 ve 2018 2019 sezonlarında Süper Lig’de şampiyonluk yaşarken 2018-2019 Türkiye kupası ve 2019 Türkiye Süper kupasını kazandı. Mustafa Cengiz, 22 Haziran 2021 tarihinde ise görevine seçilen Başkan Burak Elmas’a  devretmişti.