Galatasaray ile Fenerbahçe Arasındaki Olaylı Derbiler

Süper Lig’de 12’inci hafta sonrasında verilen milli arada Bizim Çocuklar aldıkları 2 galibiyetle Dünya Kupası’na katılma şanslarını play-off ile sürdüreceğini garantiledi ve artık tüm futbolseverler gözlerini 21 Kasım Pazar günü oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe derbisine çevirdi.

Türk futbolunun en ikonik mücadelesinde 394’üncü randevu oynanacak ancak şimdiden her iki taraf da akıl oyunlarına başlamış ve 21 Kasım’da oynanacak mücadeleye odaklanmış durumda.

Bu odağa ve isteğe rağmen iki takım arasında oynanan maçların gerginliği bazen sahaya da yansıdı ve bazı maçlar oldukça olaylı geçti. Kırmızı kartların, kavganın yaşandığı maçlardan sonra pek çok farklı cezayla iki takıma da ağır faturalar kesilmişti.

Ceza Rekortmeni Derbiler

Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanan maç hangi organizasyonda oynanırsa oynansın ve kim oynuyorsa olsun her zaman yüksek tansiyonla geçer. İki takımın taraftarının da bir sezon içerisinde mutlak kazanılması gerekilen bir maç olarak gördüğü derbilerde, bu tansiyon birçok kez sahaya da yansıdı ve tarihe geçecek olaylar ve sonrasında cezalar yaşandı.

Son 10 sezonda oynanan maçlarda Galatasaray toplam 2, Fenerbahçe ise toplam 7 maç seyircisiz oynama cezası alırken, Fenerbahçe’ye toplamda 2 milyon 530 bin 750 TL, Galatasaray’a ise 1 milyon 759 bin 500 TL para cezası kesildi.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında son 10 sezonda oynanan en olaylı maç ise 2018/2019 sezonunun ilk yarısında yine Galatasaray’ın stadında oynanan maç olmuştu. Karşılaşma bittikten sonra yaşanan olaylar nedeniyle PFDK, Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’e 10, Hasan Şaş’a 8, Ryan Donk’a 6, Badou Ndiaye’ye 5 ve sonrasında Fenerbahçe forması da giyecek olan Garry Rodrigues’e 3 maç ceza vermişti.

Fenerbahçe’de de Jailson 8, Roberto Soldado 6 maç ile cezalandırılmıştı. Bu kadar ağır cezalar olmasına rağmen iki takım arasındaki yaşanan olaylarda en ağır cezayı alan isim ise bir başka maçta 12 Ağustos 2012’de oynanan TFF Süper Kupa finalinde, aldığı 11 maç cezayla Engin Baytar olmuştu. Gördüğü kırmızı karttan sonra maçın hakemi Cüneyt Çakır’ın yakasına yapışan Engin Baytar, bu hareketi nedeniyle cezalandırılmıştı.

Böyle Olaylar Yaşanmasın

Her ne kadar yüksek tansiyonla ve maçın büyüklüğünden kaynaklanan bir gerginlikle oynansa da her iki takımın teknik direktörünün de 21 Kasım Pazar günü oynanacak maç açısından oyuncularını uyarması en doğru olanı yapmak olur.

Takımlar bir maç için, bir an için birbirlerine girdikleri zamanlarda yine kendileri zarar görmekten hiçbir zaman kurtulamadılar.

Futbolumuzun marka değeri en yüksek maçında gerek ulusal gerekse uluslararası birçok futbolseverin takip ettiği bir maçta, futbola yakışır, olaysız ve göze hoş gelen futbolun oynandığı iki takımın mücadelesini görmek, bir anlık kavga, dövüş veya hakareti görmekten çok daha iyi bir tabloyu ve sporun ne olduğunu ortaya koymak olacaktır.