Galatasaray İrfancan’ın Peşinde

Süper Lig’in 16’ıncı haftasında oynadığı Sivasspor maçında Luyindama ile çarpıştıktan sonra acılar içinde yerde kalan Fernando Muslera, sedyeyle oyun alanından çıkarılmıştı.Sezon başından bu yana Galatasaray kalesinin değişmez ismi olan 35 yaşındaki eldivenin sakatlığının en az 8-10 hafta süreceğinin açıklanmasıyla birlikte kalede güven verecek bir isme daha da ihtiyaç hisseden Galatasaray’da bu doğrultuda devre arasında kaleye bir transfer yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Sarı Kırmızılıların listesindeki ilk hedef ise yaz transfer döneminde de ilgi duyulan ve teklif yapılan Göztepe’nin kalecisi İrfancanEğribayat olarak ifade ediliyor.

Aslan’ın Kalede Alternatifi Yok

2021/2022 sezonuna kalede FernandoMuslera, Fatih Öztürk ve İsmail Çipe’den oluşan bir kaleci rotasyonuyla başlayan Galatasaray, yerli isimlerin yeterli performansı gösterememesi nedeniyle sezon boyunca Muslera’nın formunu korumasına ihtiyaç duymuştu.

35 yaşındaki Uruguaylı kalecinin Milli Takım maçlarından yorgun gelmesi, üst üste maçlara çıkması gibi sebeplerden kaynaklı olan düşen formu Galatasaray’ın puan kaybı yaşamasına neden olduysa da diğer alternatiflerin yetersiz performansı nedeniyle kalede başka bir isme görev verilememişti. Bu alternatifsizlik nedeniyle yaz başında da Göztepe’nin kalecisi İrfan can Eğribayat’a teklif yapılmış ancak Göztepe’nin genç kalecisini bırakmaması nedeniyle bu transfer gerçekleşmemişti.

Galatasaray, Fernando Muslera’nın en az 2 ay sakatlıklardan uzak kalacağının haberini almasıyla birlikte tekrardan kaleci arayışlarına başlarken, İrfancan transferinin bu sefer tamamlanmasını hedefliyor. Galatasaray’ın 17’inci haftada kalesini koruyacak ismin Fatih Öztürk mü yoksa İsmail Çipe mi olacağı halen belirsizliğini koruyor.

İrfancan’da Takas Artı Para Formülü

Galatasaray’ın Göztepe ile İrfancan ile ilgili temaslarını sıklaştırdığı iddia edilirken, genç kalecinin transferiyle alakalı masaya yatırılan alternatifler ise dikkat çekici. Galatasaray’ın Göztepe’nin 3 milyon 500 bin Euro ile 5 milyon Euro arasında bir fiyat talep ettiği İrfancan ile alakalı olarak takas durumunda ise 2 milyon 500 bin Euro ve Yedlin’i istediği ifade edilmişti.

Galatasaray’ın SachaBoey ve OmarElabdellaoui’nin dönüşüyle birlikte 3’üncü alternatif haline gelecek Amerikalı sağ bekten bu nedenle vazgeçebileceği ve Göztepe’nin teklifini değerlendirebileceği belirtilirken, başka bir takas planı daha kulislerde konuşuluyor. Galatasaray’ın İrfancanEğribayat’ın transferi için belirli bir ücret paranın yanı sıra yedek kalecisi Fatih Öztürk’ü teklif edebileceği iddia edilirken, Aytaç Kara ya da Oğulcan Çağlayan da olası bir takas ihtimalinde Göztepe’ye önerilebilecek diğer isimler olarak öne çıkıyor.

FernandoMuslera’nın ilerleyen yaşı, bu seneden itibaren uygulanmaya başlayan ve de ileriki senelerde daha da daralacak yabancı kuralı gibi sebepler göz önünde bulundurulduğunda zaten yerli ve potansiyelli bir kaleciye kaleyi emanet etmesi gerektiği düşünülen Galatasaray’da Muslera’nın sakatlığının bir anlamda kişiyi ev sahibi yapan kötü komşu olarak düşünülebileceğini ifade etmek gerekir.

Galatasaray, Muslera’nın alternatifi olacak bir kaleciyle kesin olarak kadrosunu güçlendirmek zorunda.