Galatasaray Kalecisini Katalan Ekibinden Buldu

Katalan ekibi Inaki Pena’nın sezon sonuna kadar Galatasaray’a kiralandığını duyurdu. Katalan ekibinden gelen açıklamaya göre İnaki Pena’nın sözleşmesinde satın alma opsiyonu bulunmazken sezonun geri kalanında maaşının Galatasaray tarafından ödeneceğini duyurdu.

Sarı kırmızılı formayı sezon sonuna kadar kiralık olarak giyecek olan İnaki Pena, transferden sonra yaptığı açıklamada sarı kırmızılı formayı giymek için sabırsızlandığını söyledi.

Kulübün basın yayın organlarına yapılan açıklamada bulunan İspanyol file bekçisi, Galatasaray’a geldiği için çok mutlu olduğunu sarı kırmızılı formayı giydiği sürece elinden gelenin en iyisini yapacağını aktardı.

İgnacio Pena Sotorres Kimdir?


İspanya’da Valencia’nın güneyindeki Alicante kentinde 2 Mart 1999 tarihinde dünyaya gelen İnaki Pena olarak bilinen İspanyol oyuncunun tam adı İgnacio Pena Sotorres dir. İnaki Pena doğduğu şehrin takımı Alicante FC’de futbolculuk kariyerine ilk adımı attı. 2004 – 2009 yılları arasında burada ilk alt yapı eğitmini alan İnaki Pena, 2009 yılında henüz 10 yaşındayken Villarreal’in alt yapı takımına transfer oldu.

İspanyol kaleci burada alt yapı eğitimlerini sürdürürken sergilediği başarılı performansı sonrasında ise 2012’de 13 yaşında Barcelona Akademisi La Masia’ya alındı ve tüm alt yaş kategorilerinde forma giydi. Daha sonra alt yapıdaki başarılı geçen yılların ardından 2018 yılından 19 yaşınna geldiğinde İspanya 3. Liginde yer alan Barcelona B kadrosuna katıldı. İnaki Pena Temmuz 2018’den bu yana Barcelona B takımının kalecisi olarak kariyerini sürdürdü.

Genç Kalecinin Kariyeri

Katalan ekibi Barcelona B takımı ile 3. Ligde ilk sezonu olan 2018 – 2019 sezonunda 20 maçta forma giydi. Bu 20 maçta kalesinde 19 gol gören İnaki Pena 5 maçta kalesini gole kapamayı başardı ve katalanların kalesinde 1800 dakika süre aldı.

Barcelona B forması ile ikinci sezonu 2019 – 2020 sezonunda 21 maçta katalan ekibinin kalesini koruyan İnaki Pena. Katalan ekibinin kalesini 21 maçta 8 kez gole kapamayı başardı ve 20 gol yedi. Bu maçlarda İnaki Pena 1920 dakika kale ağlarını korudu.

Barcelona B forması altında 2020 – 2021 sezonunda 13 maçta kaleyi koruyan İnaki Pena 1200 dakika süre aldı. Bu maçlarda 5 kez kalesini gole kapatan genç oyuncu kalesinde 12 gol gördü.

Bu sezon Barcelona B forması ile 9 maçta kaleyi koruyan İnaki Pena 810 dakika süre aldı. Bu maçlardan 4 tanesinde kalesini gole kapatan İnaki Pena kalesinde 8 gol gördü.

Toplamda İnaki Pena Barcelona B forması ile 63 maçta 22 kez kalesini gole kaparken kalesinde 59 gol gördü.

Barcelona U19 forması ile 10 maçta 8 kez kalesini gole kaparken kalesinde 6 gol gördü.

Galatasaray’ın sponsoru Bahçelievler Medical Park Hastanesinde yapılan sağlık kontrolleri esnasında Galatasaray Futbol A Takımı yetkililerinin de hazır bulunduğu belirtildi. Testlerin ardından oyuncu ile sözleşme imzalandı ve transfer duyurusu yapılarak Antalya Kamp Kadrosuna katıldı.