Galatasaray Lider Gitti Lider Döndü

Avrupa arenasına Lazio galibiyetiyle başlayan Galatasaray, zorlu Marsilya deplasmanından 1 puanla dönerek grupta avantajlı duruma geçti. Fransa’ya lider giden Sarı kırmızılılar, lider dönmesini de bildi. Kritik bir maçı geride bırakan Sarı kırmızılılarda bazı oyuncuların takımın ana çarkı olduğu görülmüş oldu.

İpler Galatasaray’ın Elinde

Galatasaray, Uefa Avrupa Ligi ikinci maçında grubun diğer favorisi olan Marsilya karşısında 1 puanı kapmayı başardı. Ülke puanı olarak kötü günler geçirdiğimiz bir dönemi göz önünde bulundurursak Avrupa’da mağlup olmamak bu anlamda önemliydi.

Grubun kaderini belirleyecek önemli bir karşılaşmadan 1 puanla dönen Galatasaray, grubun ikinci maçları sonunda haftayı lider kapatmayı başardı. Sarı kırmızılılar, ligde istediği oyunu henüz oturtamayan parçaları eksik bir takım görüntüsü verdi.

Marsilya maçıyla birlikte Avrupa’daki tempoya ayak uydurabilen dinamik bir takım olduğunu ve bu genç takımın biraz zamana ihtiyacı olduğunu görmüş olduk. Lazio maçında daha çok hücum gücüyle öne çıkan ve oyun üstünlüğünü ele alan Sarı kırmızılı ekip, Marsilya maçında mücadele gücüyle ve savunma direnciyle ön plana çıktı.

Sarı kırmızılıların iki Avrupa maçı düşünüldüğünde, rakibin oyununa göre şekil alabilen, hücumda ve savunmada oyun çeşitliliği yaratabilecek bir takım olduğunu gösterdi. Rövanş maçlarında Marsilya ve Lokomotif Moskova’yı içerde ağırlayacak olan Sarı kırmızılılar için Marsilya maçında mağlup olmamak son derece önemliydi. Galatasaray aldığı bu 1 puanla ipleri eline aldığı gibi grubun kaderini de kendisi belirleyecek.

Akıllı Oyun Sonuç Getirdi

Marsilya takımı ligde Galatasaray’a benzer sorunları yaşıyor. Savunmadan topla çıkışlarda rakip baskıyı kıramadığı birçok pozisyonda kalesinde gol gören bir takım. Bu yüzden Galatasaray’ın önde baskıyla başlaması son derece önemliydi ki öyle de oldu.

Maça önde  baskıyla başlayan Sarı kırmızılılar, Marsilya’yı top kaybına zorlamayı hedefledi ve belli bölüme kadar da bunu başardı. Yapılan top kayıplarından Kerem ve Halil ile pozisyon bulmayı başaran Sarı kırmızılılar, son vuruştaki yetersizlik yüzünden öne geçme fırsatını tepti.

Marsilya’yı ilk yarıda hücumda kitlemeyi başaran Sarı kırmızılılar, rakibine net bir gol şansı tanımadı ki ilk yarının son dakikalarında Kerem’in yüzde yüzlük gol pozisyonundan yararlanamadı. Geçen sezona göre bu sezon bitiricilikte problem yaşayan Kerem, bu maçtada bunu hissettirdi. İkinci yarıya rakibini daha derinde karşılayan Galatasaray, rakibine 1 net pozisyon dışında pozisyon vermedi ve başarılı savunmasıyla 1 puanı kazanmayı başardı.

Sacho Boey ve Marcao’nun takıma dönüşü ilaç gibi geldi. Boey, Galatasaray adına en fazla ikili mücadele kazanan ve atak başlangıcı yapan oyuncu oldu. Marcao ise savunmadaki kritik müdahelelerinin yanında toplu oyunda da savunmayı rahatlatan bir performans sergiledi.