Galatasaray Ligde Kayıp

Gençleştirdiği kadrosuyla birlikte UEFA Avrupa Ligi’nde rüzgar gibi esen Galatasaray, Süper Lig’de oynadığı 16 maçtan aldığı sonuçlarla birlikte bu alanda neredeyse hedefsiz kaldı. Oynanan 16 haftada 6 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 mağlubiyetle birlikte 23 puan toplayabilen Galatasaray, potansiyel olarak toplayabileceği 48 puanın yarısından fazlasını kaybetmiş oldu.

Camiada ise en çok merak edilen ve merak edildiği kadar endişelenilen konu iki kulvar arasındaki performans farkının neden kaynaklandığı.

Galatasaray Ligde Oynayamıyor

Süper Lig’in 16’ıncı haftasında Sivasspor’a mağlup olan Galatasaray’ın hakemle alakalı konularda verdiği ifadeler, Sivasspor’un attığı gol ve birçok meselenin tartışılmayı hak ettiğine kuşku yok. Ancak bununla birlikte Galatasaray’ın son 5 maçının tamamında puan kaybı yaşadığı ve bu maçlardan ikisinin Altay ve Yeni Malatyaspor gibi Galatasaray’a göre çok daha zayıf ekipler olduğu hatırlandığında yaşanan puan kayıplarının sadece saha dışı faktörlerle açıklanması pek mümkün değil.

Bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığı 6 maçtan 3 galibiyet ve 3 beraberlikle ayrılan ve gruptan lider olarak çıkmayı başaran Galatasaray, ligde oynadığı 5 maçta 12 puan kaybetti ve lider Trabzonspor’un bir hayli gerisinde kaldı.

Bu konuyla alakalı tartışmalar ve Galatasaray’daki endişeler devam ederken bu farkın en büyük sebeplerinden birisinin odaklanma olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Sarı Kırmızılılar, özellikle UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığı maçların dönüşünde oynadığı Süper Lig maçlarına odaklanmak konusunda problemler yaşarken, bir diğer problemin de rotasyon oyuncularının düşük performansı olduğunu söylemek mümkün.

Yedek kulübesinden istediği verimi bir türlü alamayan Galatasaray’da bu durum maç içerisindeki uyumsuzluğu arttırıyor. Bununla birlikte Galatasaray’ın belki de en büyük problemi, rakibinin topu kendisine bıraktığı maçlarda top dağıtımını iyi yapamaması ve rakip savunmayı açamaması.

Sarı Kırmızılılarda Oyun Kurulumu Zayıf

Fatih Terim’in en bilinen tercihlerinden birisi, bek oyuncularından beklediği yaratıcılık ve oyun genişletme katkısı. Bu sezon kadrosuna Patrick van Aanholt ve Sacha Boey’i katan Galatasaray, Boey’den sakatlık nedeniyle istediği katkıyı alamazken, Aanholt’un da bal yapmayan bir arı gibi performans göstermesi oyun kurgusunu zayıflatıyor.

Van Aanholt, hücuma çok fazla katılmasına rağmen skora katkı konusunda zayıf bir oyuncu olmakla birlikte, savunmada da çok fazla açık verilmesine neden oluyor. Sağ bekte Boey’in alternatifi olarak kullanılan Yedlin’in ise direkt kalite ve oyun katkısı konusunda problemleri gözle görülür biçimde. Ancak Galatasaray’da tek sorunun bek olmadığını da söylemek gerekiyor.

Orta sahada oyun kurulumu konusunda problemler yaşayan Galatasaray, birinci bölgeden ikinci bölgeye top taşımakta, üçüncü bölgede yaratıcı ataklar oluşturmakta problem çekiyor.

Aynı zamanda en uçta oynayan oyuncunun kim olacağının belirsiz olması, üç alternatifin de skor katkısı anlamında eksik kalması gibi problemler, Galatasaray’ın zor oluşturduğu olgun atakların da gole dönüşememesine neden oluyor.