Galatasaray Muslera’yı Dinlendiremeyecek

Galatasaray’ın yaşayan efsanesi ve 11 senedir kalesini koruyan Fernando Muslera, bu sezon yaşadığı form düşüklüğüyle göze çarpmıştı. Maçlarda verdiği kararlar ve pasları nedeniyle kalesini tehlikeye atan ve gol yiyen Uruguaylı kalecinin yaşadığı bu sorunlar, Dünya Kupası Elemeleri nedeniyle yaşadığı yorgunluğa da bağlanmıştı.

Ekim ayında oynanan Dünya Kupası Elemeleri maçlarında da ülkesinin kalesini koruyan oyuncunun dinlenebilmesi adına Konyaspor maçında yedek kulübesinde beklemesi hedefleniyordu. Ancak Sarı Kırmızılıların bu arada oynadığı iki hazırlık maçında yedek kalecileri Fatih Öztürk ve İsmail Çipe’nin gösterdiği kötü performans Fatih Terim’i çaresiz bırakacak gibi duruyor.

PTT 1. Lig ekiplerinden Tuzlaspor ile yapılan hazırlık maçında kalede İsmail’i, İstanbulspor maçında ise Fatih’i değerlendiren Galatasaray, bu maçların ikisinde de 3 gol yedi.

Muslera’nın Yolu Uzun

Ligin 8. Haftasında oynanan Çaykur Rizespor maçında 110 dakikaya yakın kalesini koruyan Fernando Muslera, bu maçtan sonra Dünya Kupası Elemeleri için ülkesi Uruguay’a yolculuk yaptı. Ülkesinin Kolombiya ile 0-0 berabere kaldığı ve Arjantin’e 3-0 yenildiği maçlarda 90 dakika kalede olan Muslera, 15 Ekim günü oynanacak Brezilya maçından sonra Türkiye’ye geri dönecek.

2 aktarmayla gelecek olan ve 10 bin kilometreden fazla bir mesafeyi kat etmek zorunda kalacak olan Uruguaylı oyuncu, büyük bir ihtimalle takımla antrenman dahi yapamadan Konyaspor maçında kaleye geçecek gibi görünüyor.

Her ne kadar diğer oyuncular kadar fazla efor sarf etmiyor olsa da belirli bir yaşa gelen ve Galatasaray’ın tüm maçlarında kalede duran Fernando Muslera’nın yolculuk nedeniyle yorulması da gayet anlaşılır. Uruguaylı oyuncuyla alakalı Galatasaray teknik ekibinin en büyük temennisi, oyuncunun yoğun tempoda sakatlık problemi yaşamaması olacak.

Galatasaray’a Kaleci Şart

Formu düşük olsun veya olmasın Galatasaray taraftarlarının kalede görmekten her zaman mutlu olduğu ve en formsuz zamanında dahi yaptığı kritik kurtarışlarla puan getirebilen bir oyuncu olan Fernando Muslera’ya Galatasaray’ın bir alternatif bulma zamanı geldi de geçiyor bile.

Muslera’nın geldiği 2011/2012 sezonundan bu yana Uruguaylı kalecinin alternatifi olarak 10’a yakın kaleci Galatasaray forması giyse de bu oyuncuların hiçbiri Muslera’dan formayı kolay kolay alamadı ve kendilerine verilen şansları iyi değerlendiremedi.

Bu yaz transfer döneminde Göztepe kalecisi İrfancan Eğribayat ile ciddi bir biçimde ilgilendiği bilinen ancak Göztepe’nin oyuncusunu bırakmak istememesi nedeniyle transferi gerçekleştiremeyen Galatasaray’da artık kale konusunda tehlike çanları çalmaya başlıyor.

Ara transfer döneminde genç kaleci için Göztepe’nin kapısını tekrar çalması beklenen Galatasaray’da en iyi ve olası transfer de İrfancan gibi duruyor.

Potansiyeli ve özgüveni ile göze çarpan kaleci, yabancı kuralının da olduğu bir süreçte Galatasaray kalesini Fernando Muslera’dan devraldıktan sonra uzun süre boyunca Sarı Kırmızılı takımın kalesini koruyabilir. Galatasaray’ın ilgisinden memnun olan oyuncunun transfere de sıcak baktığı biliniyor.