Galatasaray Şampiyonlar Ligi’ne Kaldığı Takdirde Kasasını Dolduracak

Sarı kırmızılı camiada heyecan dorukta! Futbolseverlerin bildiği üzere Süper Lig’de 2022 – 2023 sezonunun şampiyonu Galatasaray oldu. Dört senelik aranın ardından yeniden şampiyon olan Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkını elde etti. Ancak, Türkiye’nin ülke puanının düşük olmasından mütevellit şampiyon olan takımın doğrudan gruplara kalamadığını söyleyebiliriz. Bu durum, Galatasaray’ı etkileyecek.

Sarı kırmızılı takım, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalmak adına üç ön eleme geçmek zorunda! Galatasaray, Temmuz ayının son haftasında ikinci ön eleme turu ilk maçına çıkacak. Bu turu geçtiği takdirde Ağustos ayının ortasında üçüncü ön eleme turunda mücadele edecek. Son olarak, Ağustos ayının sonunda play-off etabında yer alacak. Temsilcimizi son derece zorlu bir ön eleme süreci bekliyor.

Galatasaray Gruplara Kalmak Zorunda!

Son olarak, 2019 – 2020 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasında mücadele eden temsilcimiz, Paris Saint Germain, Real Madrid ve Anderlecht ile aynı grupta yer almıştı. Bu grubu bir puanla son sırada tamamlamıştı. Aradan dört yıl geçti. Galatasaray, yeniden bu platformda yer almayı hedefliyor. UEFA Şampiyonlar Ligi, kulüplerin prestiji açısından oldukça önemli! Bunun yanı sıra, bu organizasyona katılan takımlar ciddi paralar kazanıyorlar.

2023 – 2024 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında yer alma hakkı kazanan her takım, ayakbastı parası olarak kasasına 15,64 milyon Euro koyacak. Bunun yanı sıra, gruplarda galibiyete 2.8 milyon Euro, beraberliğe ise 930 bin Euro verilecek. Kulüpler, yayın havuzundan da pay alacaklar.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkmak son derece önemli! UEFA, grup aşamasını geçmeyi başaran kulüpleri ciddi bir gelir ile ödüllendiriyor. Son 16 turunda mücadele eden kulüpler, kasalarına 9,6 milyon Euro koyacaklar. Bunun yanı sıra, çeyrek finalde yer alacak sekiz kulüp, 10,6 milyon Euro kazanacak. Yarı finaldeki dört takım 12,5, finale kalan iki takım ise 15,5 milyon Euro kazanmış olacak. Son olarak, kupayı müzesine götüren kulübün kasasına bir 4,5 milyon Euro daha girecek. Sonuç olarak, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin kulüpler için ciddi bir gelir kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Takdir edersiniz ki, Türk Lirası, Euro karşısında çok ciddi bir değer kaybı yaşıyor. Galatasaray, üç ön elemeyi geçmek ve en azından 15,64 milyon Euro ayakbastı parasını kasaya sokmak zorunda! Bu sayede, kulübün ekonomisinin daha iyi hale geleceğini ifade edebiliriz.

Galatasaray

Şampiyonlar Ligi Galatasaray’ın Transfer Çalışmalarını Şekillendirecek

Galatasaray, güncel tarih itibariyle, çok sayıda oyuncu ile ilgileniyor. Angelino ve Mauro Icardi transferinde sona gelindiği iddia ediliyor. Victor Nelsson’un ayrılması halinde stopere Davinson Sanchez transfer edilecek. Merkez orta saha için ismi geçenler arasında Leandro Paredes ve Kerem Demirbay bulunuyor. Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kaldığı takdirde transferin son günlerinde şov yapabilir.