Galatasaray Şampiyonluk ile Beraber Kasasını da Doldurdu

Sarı kırmızılı takım Galatasaray 2022 – 2023 sezonuna büyük hedefler ile başlamıştı. Başkan Dursun Özbek ve başkanvekili Erden Timur’un transferde bir hayli başarılı oldukları aşikar idi. Mauro Icardi, Dries Mertens, Juan Mata, Sergio Oliveira, Lucas Torreira ve daha birçok ismi kadrosuna katan Galatasaray sorunsuz bir sezon geçirdi.

Sarı kırmızılı takım 36’ıncı haftadaki Ankaragücü maçını kazandığı takdirde şampiyonluğunu garantileyecekti. Oyuncular maça büyük stres altında başladılar. Galatasaray’ı bu stresten kurtaran isim Mauro Icardi oldu. Arjantinli oyuncu ilk yarıda attığı iki golle takımını rahatlattı. İkinci yarıda sahneye Barış Alper Yılmaz ve Sergio Oliveira çıktı. Bu iki oyuncunun golleriyle farkı bir anda üçe çıkaran Galatasaray, maçtan 4-1 galip ayrıldı. 2022 – 2023 sezonunun şampiyonu olduğunu ilan etti.

Sarı Kırmızılı Takım Sezonun En Çok Gelir Elde Eden Kulübü Oldu

Takdir edersiniz ki, futbol 90’lı ve 2000’li yıllara kıyasla çok farklı! Artık prestijden ziyade paraya önem veriliyor. Paris Saint Germain ve Manchester City gibi kulüplerin yüksek bonservis bedelleriyle oyuncu transfer etmeleri piyasayı kızıştırdı. Buna bir de son zamanlarda Suudi Arabistan kulüplerinin yapmış olduğu atılım eklendi. Örneğin, bir Suudi Arabistan kulübü, Lionel Messi’ye yıllık 600 milyon Euro teklif etti. Karim Benzema’ya da yıllık 200 milyon Euro’luk tekliflerin olduğu söyleniyor.

Türkiye’deki kulüplerin gelirleri Avrupa kulüplerine kıyasla çok daha düşük! Ancak, yine de bu sezon şampiyon olan Galatasaray’ın fena olmayan bir gelir elde ettiğinin altını çizebiliriz. Sarı kırmızılı takım, sezon başında katılım payı olarak 33 milyon 400 bin TL aldı. Buna ek olarak, sezonu şampiyonluk ile tamamlamasından mütevellit 33 milyon 200 bin TL’lik ek bir gelir elde etti.

Galatasaray bu sezon Süper Lig’deki maçlarının 26’sından galibiyet ile ayrıldı. Takımlara elde ettikleri her bir galibiyet için 2 milyon 300 bin TL veriliyor. 26 galibiyeti bulunan Galatasaray’ın kasasına 59 milyon 800 bin TL girdi. Buna bir de dört beraberlik karşılığında elde edilen dört milyon 600 bin TL’yi eklemek gerekir. Sonuç olarak, Galatasaray, bu sezon Süper Lig’deki başarıları sayesinde şu ana kadar 193 milyon 900 bin TL kazandı. Sarı kırmızılı takım, 4 Haziran 2023 Pazar gününün programında yer alan maçta Fenerbahçe’yi yendiği takdirde 2 milyon 300 bin TL daha kazanacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne Katılım Son Derece Önemli!

Galatasaray Süper Lig’i şampiyonluk ile tamamlamasından mütevellit ülkemizi önümüzdeki sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek. Ancak, grup aşamasına kalması için üç ön eleme geçmesi gerekecek. Galatasaray, söz konusu eleme turlarını geçip kendisini UEFA Şampiyonlar Ligi’nde bulduğu takdirde kasasına 15 milyon 600 bin Euro (341 milyon TL) girecek. Buna bir de market ve yayın geliri eklenecek.