Galatasaray Wilfried Zaha’yı Ezeli Rakibinin Elinden Aldı

Türkiye’de transfer dönemi 15 Eylül 2023 tarihinde sona erecek. Bitime 1.5 aydan daha fazla bir süre var. Fakat, bu yaz, daha şimdiden ilginç transfer çalımlarına sahne oldu. Dusan Tadic ile hem Fenerbahçe hem de Beşiktaş ilgileniyordu. Siyah beyazlı kulübün transferde bir adım önde olduğu söyleniyordu. Ancak, Fenerbahçe, Dusan Tadic’i kadrosuna katarak Beşiktaş’a transfer çalımı attı. Bunun yanı sıra, Galatasaray, Beşiktaş’ın talip olduğu Halil Dervişoğlu’nu kadrosuna katarak siyah beyazlı kulübe bir darbe daha vurdu. Ancak, asıl sürpriz Wilfried Zaha’da yaşandı.

Galatasaray Oyuncuyu İstanbul’a Getirdi

Fenerbahçe, çok uzun süreden bu yana Wilfried Zaha ile ilgileniyordu. Oyuncunun menajerliğini de yapan ağabeyi Herve Zaha, Mayıs ayında Türkiye’ye gelmişti. Kadıköy’deki Fenerbahçe – Trabzonspor maçını izlemişti. Fildişi Sahilli oyuncu, o dönem 10 milyon Euro imza parası ve 6 milyon Euro da yıllık ücret talep ediyordu. Fenerbahçe, söz konusu istekleri karşılayamayacağını oyuncunun menajerine bildirdi.

Aradan uzun zaman geçti. Bu süre içerisinde Wilfried Zaha’ya Lazio ve bazı Suudi Arabistan kulüpleri talip oldu. Ancak, deneyimli oyuncu, Suudi Arabistan’a gitmek istemediğini söyledi. Lazio ise oyuncuya beklentilerin çok altında maaş teklif etti. Fenerbahçe, yeniden devreye girdi. Sarı lacivertli kulübün Wilfried Zaha’ya son teklifi, 10 milyon pound imza parası ve 8 milyon pound yıllık ücret oldu.

Galatasaray, 23 Ağustos 2023 Pazar günü Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na Wilfried Zaha ile görüşmelere başlandığını duyurdu. Bu gelişme, sosyal medyada şok etkisi yarattı. Galatasaraylılar, söz konusu transfere çok sevindiler. Fenerbahçeliler ise bir yandan kadroda görmeyi çok istedikleri bir oyuncuyu kaybetmenin bir yandan da ezeli rakiplerinden transfer çalımı yemenin hüznü içerisindeydiler. Wilfried Zaha, 23 Ağustos 2023 Pazar akşamı geç saatlerde Türkiye’ye geldi. Onu havaalanında çok sayıda taraftar karşıladı. Hem oyuncu hem de ailesi son derece mutluydu. Wilfried Zaha, taraftarlara üçlü çektirerek günü tamamladı.

Oyuncuyu İkna Eden İsim Erden Timur Oldu

Galatasaray’ın Wilfried Zaha’yı transfer etmesi herkes için sürprizdi. Çünkü, futbolseverler, bu oyuncunun eninde sonunda Fenerbahçe’ye imza atacağını düşünüyorlardı. Ancak, başkanvekili Erden Timur, kısa süre önce Wilfried Zaha için devreye girdi. Oyuncu ve menajeri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Onlara Galatasaray’ın hedeflerinden bahsetti. Mauro Icardi’nin de takıma katılacağını ekledi.

Wilfried Zaha, Erden Timur’un sözlerinden etkilendi. Kendisi, yıllardan bu yana Premier Lig’in orta sıra takımlarından birisi olarak bilinen Crystal Palace’ta forma giyiyordu. Kariyeri boyunca kupa kazanamamıştı. Şampiyonluk yaşayamamıştı. Bu durum, onu fazlasıyla rahatsız ediyordu. Fildişi Sahilli oyuncu, Suudi Arabistan’dan ve Fenerbahçe’den gelen teklifleri reddederek tercihini Galatasaray’dan yana yaptı. Sarı kırmızılı takımın hedefleri ve kadrosu, onu etkileyen detaylardan birisi oldu. Galatasaray, bu transferi uygun bir maliyet ile bitirmeyi başardı.