Galatasaray Yeni Orta Sahasına Kavuştu

Galatasaray’da çok beklenen orta saha transferi gerçekleşti. Transfer döneminin son günlerinde çalışmalarını hızlandıran Galatasaray yönetimi, genç ve orta sahada dinamizm oluşturacak olan Gustavo Assunçao’u kadrosuna kattı.
Sarı kırmızılılar, transfer döneminde kadrosuna 11 oyuncu takviye ederek takımı güçlendirdi.

Satın Alma Opsiyonu 3.5 milyon Euro

Transfer döneminin bitmesiyle birlikte kadrosunda büyük değişime giden Sarı kırmızılılar, Gustavo Assunçao’yu kadrosuna katmayı başardı. Yeni yönetimin gelişiyle beraber, genç ve geleceğe yönelik bir kadro kurmak isteyen Sarı kırmızılı Galatasaray ekibi, takıma 10 yeni oyuncu kazandırarak kabuk değiştirdi.

Patrick Van Annholt dışında kadrosunu yıldız adaylarıyla dolduran Sarı kırmızılılar, maaş skalasını da düşürmeyi başardı. Uzun süredir Gedson’u kadrosuna katmak isteyen ve son ana kadar Benfica kulübüyle pazarlık halinde olan Yönetim, kulübünün yüksek bonservis talebi sebebiyle alternatifleri gündemine almıştı.

Elneny ile anlaşmak isteyen yönetim, oyuncunun yüksek maaş talebi etmesi yüzünden bu transferden vazgeçmiş ve diğer alternatif Dieng ile kulübüyle görüşmelere başlamıştı. Dieng için kulübünün yüksek bonservis talebi sebebiyle bu transfere de sıcak bakmayan Galatasaray yönetimi, Galatasaray scout ekibinin uzun süredir izlediği ve büyük gelecek vadeden ismi Gustavo Assunçao’yu kadrosuna kattı.
Modern 6 numara profiline uygun olan Portekizli oyuncu, Famalicao kulubünden 3.5 milyon Euro satın alma opsiyonuyla 1 yıllık kiralandı. Sarı kırmızılılar, Portekiz kulübüne genç oyuncu için 100 bin Euro kiralama ücreti ödeyecek.

Genç, Dinamik ve Pas Kalitesi İyi Bir Oyuncu

Galatasaray sezon başından bu yana çıktığı maçlarda önde baskı yapan takımlara karşı, geriden pasla çıkarken oldukça zorlandı. Gustavo Assunçao’nun en iyi özelliklerinden birisi ise yüksek teknik becerisi ve oyun görüşünün yüksek seviyede olması sebebiyle takımı geriden pasla çıkarken, rakip takımın önde baskısını kolay kırabilen bir oyuncu.

Portekizli oyuncunun, Galatasaray’daki geriden oyun kurma problemini çözücek nitelikte olduğu istatistiklerine de yansımış. 21 yaşındaki oyuncu, Opta verilerine göre geçen sezon Portekiz Liginde en fazla top kapan, en fazla ikili mücadele kazanan ve en çok pas isabeti yüzdesine sahip.

Gustavo Assunçao’nun babası Paulo Assunçao, Atletico Madrid döneminde Arda Turan ile beraber top koşturmuştu. Arda, Atletico Madrid döneminden sonra bu kez Paulo’nun oğlu Gustavo ile 9 senenin ardından aynı takımda oynayacak.