Galatasaray Yine Kazanamadı

Süper Lig’de 17’inci haftanın en öne çıkan maçlarından birisinde Galatasaray, kendi sahasında Başakşehir’i ağırladı.

Sarı Kırmızılılar adına uzun bir süreden bu yana tartışmalara neden olan ve bu hafta da gündemden düşmeyecek gibi gözüken hakem kararlarının gölgesinde geçen maçta her iki takım da maç içerisinde iyi performanslar sergilerken, Galatasaray’ın özellikle maçın sonlarına doğru gösterdiği performans sezonun Sarı Kırmızılı takım adına en iyi performanslarından birisiydi.

Galatasaray’ın Hasreti 6 Maça Çıktı

Süper Lig’de 17’inci haftanın en çok merakla beklenen maçlarından birisi Galatasaray ile Başakşehir arasında oynandı. Fatih Terim’in Fenerbahçe karşısında oynanan maçta yaşananlar nedeniyle aldığı cezadan sonra performansı daha da gerileyen Galatasaray, Emre Belözoğlu ile birlikte şahane bir yükselişe geçen Başakşehir karşısında maçın daha 20’inci dakikasında geriye düştü.

Başakşehir’in bu sezon kadrosuna kattığı golcü oyuncusu Okaka’nın şahane bir vuruşla attığı gol sonrasında reaksiyon vermekte zorlanan Galatasaray, ikinci yarıda kendisine geldi. Maçın 65’inci dakikasında yaptığı 4 değişiklikle birlikte oyunun kontrolünü tamamen eline alan ve Başakşehir kalesinde bir hayli baskı kuran Galatasaray’ın puan için ihtiyacı olan gol ise çok geç geldi.

Sakatlanan MbayeDiagne yerine oyuna giren Mustafa Muhammed’in Cicaldau’nun ortasına yaptığı kafa vuruşuyla attığı gol 87’de gelirken, Galatasaray bu golden sonra baskısını arttırsa da bu baskı galibiyete yetmedi ve iki taraf maçtan 1’er puanla ayrıldı. Bu skorla birlikte son 6 maçın tamamında puan kaybeden Galatasaray, 17’inci haftanın sonunda lider Trabzonspor’un 18 puan gerisinde kalmış oldu.

Cimbom Galatasaray’ın Bahanesi Kalmadı

Sezon başından bu yana belirli problemlerle mücadele etmesine rağmen UEFA Avrupa Ligi’nde şahane bir performans göstermeyi başaran Galatasaray,  Süper Lig’de ise bir türlü istediği sonuçları alamamıştı. Sarı Kırmızılılarda bu tutarsız performansın nedeni çok fazla sorgulandı ancak 17 haftada alınan sonuçlara bakıldığında bu sorgulamanın pek de faydası olmadığı ortaya çıktı.

Başkan Burak Elmas’ın şu sıra yönetim kurulundaki istifalarla birlikte başının ağrıdığı bir dönemde UEFA Avrupa Ligi’nde gösterilen başarılı performansa rağmen Galatasaray’ın gidişatının sorgulanması pek de boşa değil. Son 6 haftanın tamamında puan kaybeden ve liderlik yarışının bir hayli gerisinde kalan Sarı Kırmızılılarda Süper Lig’deki kötü gidişat zaman zaman Avrupa maçlarının yorgunluğuna bağlanıyordu.

Bununla birlikte Galatasaray’ın artık Mart ayına kadar ekstra bir maçı kalmadı ve Süper Lig’deki performans camianın daha çok gözüne batmaya başladı. Öyle ki, Galatasaray içerisinde Fatih Terim’in aldığı cezadan takımın gösterdiği performansa TFF ve Fenerbahçe ile ilişkilerden hakem kararları karşısında takınan tavra kadar pek çok durum ağır eleştiri konusu haline gelmeye başladı.

Galatasaray camiası için şu an en büyük mutluluk Avrupa’da gösterilen performans ancak bu kulvarda gelebilecek olumsuz bir sonuç sallantılı bir dönem geçiren Başkan Burak Elmas’tan, Galatasaray’ın en büyük figürlerinden birisi olan Fatih Terim’e kadar herkesin koltuğunu tehdit edebilir.