Galatasaray’a Deplasman Yasağı

Bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nde gösterdiği başarılı performansla birlikte üst turun kapılarını aralayan Galatasaray, Avrupa’daki temsilcilerimiz içinde de en iyi performansı gösteren takım olmuştu.

Her ne kadar Süper Lig’de istenilen seviyelere ulaşamasa da Avrupa Ligi’nde yer aldığı zorlu grupta 4’üncü hafta sonunda liderliğini devam ettiren Sarı Kırmızılılar kalan 2 maçından 1 puan alması durumunda gruptan çıkmayı garantileyecek.

25 Kasım tarihinde kendi sahasında Marsilya’yı ağırlayacak olan Galatasaray’a Fransız temsilcisinin sahasında oynanan maçta yaşanan olaylar nedeniyle verilen ceza ise oldukça can sıkıcı.

Bu maçta yaşanan olaylardan sonra verilen karara göre Galatasaray, 50 bin Euro para cezası ödeyecek ve oynayacağı iki deplasman maçında taraftar götüremeyecek.

Lazio Maçında Taraftar Olmayacak

UEFA Avrupa Ligi E Grubu’nda Marsilya, Lazio ve Lokomotiv Moskova ile aynı grupta yer alan Galatasaray, 4 haftanın sonunda topladığı 8 puanla liderlik koltuğunda oturuyor.

Oynadığı 4 maçta da yenilgi yüzü görmeyen ve 4 Kasım tarihinde kendi sahasında oynadığı Lokomotiv Moskova maçına kadar gol dahi yemeyen Galatasaray, bu başarılı performansın meyvelerini toplamaya artık oldukça yakın.

Milli aranın bitişinden sonra 25 Kasım Perşembe günü Marsilya ile oynanacak maçtan 1 puan çıkarması durumunda gruptan çıkmayı garantileyecek olan Sarı Kırmızılılar, bu maçtan galip ayrılması ve Lazio’nun puan kaybetmesi durumunda ise liderliği de garantileyerek oldukça önemli bir başarıyı elde etmiş olacak.

Bu sene oynanmaya başlayan Konferans Ligi nedeniyle değişen turnuva statüleri gereği gruplarından 2’inci olarak yükselen takımların son 16 turuna kalabilmesi için oynayacakları eleme maçı kazanması gerekiyor.

Galatasaray, eğer gruptan lider olarak çıkma başarısını gösterirse, bu eleme turunu atlayarak son 16’da eşleşeceği rakibini bekleyecek ama UEFA Kontrol Etik ve Disiplin Komitesi’nden gelen son haberler bu sevinci biraz buruk kılacak.

Hatırlanacağı üzere turnuvanın 2’inci haftasında temsilcimiz Galatasaray, Fransa’da Marsilya’nın konuğu olmuş ve bu maçta iki takımın taraftarları arasında karşılıklı çıkan olaylar nedeniyle maç bir süre durmak zorunda kalmıştı.

Yaşanan bu olaylar neticesinde UEFA, Galatasaray’a 50 bin Euro para cezası ve 2 maç deplasman yasağı vermiş ve Galatasaray bu kararı temyize götürerek iptalini istemişti.

Ancak işler Galatasaray’ın umduğu gibi gitmedi ve UEFA Temyiz Komitesi, alınan kararı onayladı. Bu karar neticesinde grubun son maçında Lazio’ya konuk olacak olan Sarı Kırmızılılar, İtalya’da taraftarları tarafından desteklenemeyecek.

Marsilya Taraftarı İstanbul’a Gelmeyecek

Marsilya maçında yaşanan olaylar nedeniyle verilen cezalar Galatasaray’ı etkilese de, Fransız temsilcisinin de taraftarları yüzünden pek çok zaman başı ağrıdı.

Oldukça ateşli bir taraftar grubuna sahip olan Marsilya, bu nedenle dış sahada oynanan maçlarda taraftarına bilet satışı yapmazken, bu durumun Galatasaray maçında da sürmesi bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Marsilya’da oynanan maçta Galatasaray taraftarları ile Marsilyalılar arasında çıkan olaylarda taraftarlar birbirlerine zarar verebilecek pek çok cismi fırlatmışlardı.