Galatasaray’a Son Hazırlık Maçı Öncesi Gelen Çirkin Tavır

Galatasaray yeni sezon hazırlıklarını devam ettirirken çirkin bir olaya şahit oldu. Aslan, 13 Temmuz günü Yunanistan’da yapılacak son hazırlık maçı için bir gün öncesinde gidilen havalimanında Yunanlıların kaba davranışlarına maruz kaldı.

12 Temmuz günü Yunan ekibi Olimpiakos ile oynayacakları maç için Atina yolunu tutan Sarı Kırmızılı ekip, Yunan yetkililerin ilk olarak yeni tip corona virüs testini kabul etmemeleri ile karşı karşıya kaldı. Ardından da Yunanlıların kaba davranışlarına şahit olan Sarı Kırmızılı ekip, tepki olarak ülkeye giriş yapmadan geri dönüş yolunu tuttu.

Yaklaşık 2 Saat Havalimanında Bekletildiler

Türkiye ve Yunanistan arasından PCR testi tanıma protokolü olmasına rağmen Yunan yetkililerin özellikle son 72 saat içerisinde yapılan testleri kabul etmemesi sürecin fitilini ateşleyen olay oldu. Ardından Yunan yetkililerin yeni test istemesi ve pasaport kontrolü için Sarı Kırmızılı ekibin takım otobüsünden indirilmesiyle gelişen süreç, tatsız bir şekilde ilerlemeye devam etti.

Ekstra olarak yaşanan problemin çözülmesi adına havalimanında bekletilen Sarı Kırmızılı ekip, sorun aşılamayınca İstanbul yoluna tekrar girdi. Olayın ardından internet sitelerinden açıklama yapan Galatasaray, Yunan ekipleri tarafından ayrımcılığa uğradıklarını anlatan bir yazı paylaştı ve Yunan yetkililerinden derhal özür dilemesini talep etti. Yaşananlar sonrası Aslan’a destek mesajları gelmesi gecikmedi.

Spor Bakanı Kasapoğlu Yaşananları Kınadı

Yaşananlar sonrası Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sosyal medyadan açıklama yaptı. Karşılaşılan tutum üzerine kulüp başkanı Burak Elmas ve teknik hoca Fatih Terim ile telefonda görüşerek yanlarında olduğunu dile getirdiğini ifade eden Kasapoğlu, Galatasaray’ın karşı karşıya olduğu bu ilkel tavrı şiddetli kınadığını da dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan da Yunan Yetkililerin tavırlarına karşılık tepki gösteren bir mesaj geldi. Mesajında Galatasaray’ın Yunanistan’da karşılaşmış olduğu iyi niyetten ve centilmenlikten uzak muamelenin kabul edilemez olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, tüm takımların her zaman yanında olduklarını söyleyerek sözlerini noktaladı.

Diğer taraftan Atina Büyükelçisi Burak Özügergin’in de havalimanına bizzat giderek Sarı Kırmızılı ekibin yanında olduğu ve sorunun çözülmesi için çabaladığı biliniyor.