Galatasaray’da Ayrılık Dinmiyor Olimpiu Morutan’a Veda

Sarı kırmızılı ekipte daha önce Marcao, Mbaye Diagne ve Mostafa Mohamed ile yollar ayrılmıştı. Takımdan ayrılığı planlanan 4. İsim ise Olimpiu Morutan oldu. Sivasspor ve Fatih Karagümrük ise oyuncuyu almak için kolları sıvamıştı. Sonradan oyuncuyu bir talip daha çıktı ve Kasımpaşa oyuncuyu rakiplere kaptırmadı.

Yeni teknik adamla birlikte transferde de yanlış seçim yapmak istemeyen sarı kırmızılılar Haris Seferovic ve Leo Dubois’yı renklerine bağlamıştı. Sarı kırmızılı ekipte yeni forvet ve orta saha arayışları sürerken takımdan gönderilecek oyuncular için de yapılacak seçimler son derece önemli.

Kiralık Olsun İstanbul Olsun

Yeni teknik direktör Okan Buruk Sİgma Olomouc karşısında alınan 2 – 0 lık galibiyet sonrası geçtiğimiz sezon Galatasaray’a gelen Olimpiu Morutan için de fikirlerini belirtmişti. Okan Buruk Morutan’ın önemli bir oyuncu ve iyi bir yatırım olduğunu belirtirken oyuncunun oynamaya ihtiyacı olduğunu söylemişti. Mevcut kadroda gereken süreleri alamayacağını söylediği oyuncunun, süre bulması durumunda güçlü bir şekilde dönebileceğini vurguladı. Geçmişte yapılan yatırımın tekrar parlamasının alacağı sürelere bağlı olduğunu söylerken kendisinin de zaman zaman 10 numara zaman zaman kenar oynattığı yetenekli ve çalışkan oyuncunun patlama yapmasının takıma büyük kazanımlar getireceğini sözlerine eklemişti. Sivasspor’un Morutan ile ilgilendiğini söyleyen Okan Buruk oyuncunun kiralanması hakkında düşünceleri olduğunu açıklamıştı.

23 yaşındaki Rumen oyuncu için Sivasspor sonrası Vavacars Fatih Karagümrük de devreye girmişti. Morutan’ın ise İstanbul’da kalmak istemesiyle Sivasspor transfer yarışında geri kalırken Fatih Karagümrük’ün oyuncuyu alması bekleniyordu. Ancak son anda Fatih Karagümrük kendisine rakip olarak karşısında Kasımpaşa’yı buldu. Morutan’ın da sıcak baktığı teklif ile ilgili detaylar görüşülüyor. Haberlere göre Morutan’ın imzayı atması ise an meselesi. Eğer son detayları görüşen oyuncu menajeri ile Kasımpaşa kulübü anlaşırsa Morutan’ın sarı kırmızılı ekipten aldığı yıllık 600 Bin Euro maaşı Kasımpaşa Spor Kulübü ödeyecek. Kasımpaşa yönetiminin Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’ten müsaade aşamasında olduğu konuşuluyor.

Olimpiu Morutan

Gelecek Vaad Eden İstatistik

Yeni sezon transferlerinde hataya yer vermek istemeyen Galatasaray forvet ve orta saha arayışlarını sürdürürken sol bek ve forvet mevkiine iki yeni isim transfer etmişti. Sol bek için Fransız oyuncu Leo DUbois’yı santrafor olarak da Haris Seferovic’i alan sarı kırmızılılar yetenekli isimlerin de kadroda çürümemesi açısından önlerini açma kararı almıştı. Bu doğrultuda Morutan’ın kiralanmasını planlayan sarı kırmızılılar 23 yaşındaki Rumen oyuncuyu geçtiğimiz sezon renklerine bağlamıştı. Oyuncunun asıl mevkiinin sağ kanat olmasının yanı sıra on numara ve merkez orta saha olarak da görev alabiliyor. Olimpiu Morutan 2021 – 22 sezonunda Galatasaray forması ile 34 maça çıkmış ve 3 gol 5 asistlik performans sergilemişti. 4.10 Milyon Euro bonservisle aldığı oyuncuyu parlatmak isteyen Galatasaray teknik ekibi kiralık sezon dönüşü oyuncunun patlama yapacağından oldukça ümitli!