Galatasaray’ın Avrupa Kupaları Kabusu

Galatasaray’da yaklaşan seçimli genel kongre ile birlikte kaos giderek büyüyor. Bir yandan yeni başkanını ve yönetimine seçmeye hazırlayan sarı kırmızılılar, diğer yandan da bu sezon mücsdele edecekleri Avrupa maçlarnı düşünüyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde UEFA Avrupa Ligi’ni raibi Manchester United’ı mağlup ederek kazanan Villarreal, sarı kırmızılı takımın maçlarını daha da zor hale getirdi. Çünkü Galatasaray, iki yerine artık üç ön eleme maçı oynamak zorunda kaldı.

Ayrıca sarı kırmızılı takım, ilk oynayacak ön eleme turunda seri başı olma şansını da kaybetti. Bu da sarı kırmızılıların ilk turda Celtic, Sparta Prag ve PSV Eindhoven gibi rakiplerle eşlemesine sebep olacak. Galatasarayi bu turu geçerse bir sonraki turda ise Benfica, Monaco ve Shakhtar gibi nispeten daha zorlu takımlar ile eşlecek.

Galatasaray’daki Teknik Direktör Belirsizliği

Galatasaray’da hem yaklaşan seçimli genel kongre hem de sözleşme süresinin bitmeye yakın olması sebebiye teknik direktör Fatih Terim, yeni başkan ve yönetim seçilene kadar görevinden ayrıldı. Takımdaki futbolcular ile ilgili detaylı bir rapor hazırlayan ve bunu mevcut yönetime sunan tecrübeli teknik adam, kulüpte bazı durumların netleşmesini bekliyor.

Fakat bilindiği üzere Avrupa Kupaları’nda mücadele edecek olan Galatasaray, bu kulvardaki ilk maçlarını 20 – 21 Temmuz tarihlerinde, rövanş maçlarını ise 27 – 28 Temmuz tarihlerinde oynayacak. Bu maçlara Galatasaray’da yeni yönetimin belirlenmesi ve teknik direktör Fatih Terim’in durumunun ne olacağı büyük önem kazandı. Çünkü başta sarı kırmızılı taraftarlar olmak üzere takımı bu maçlara nasıl ve kim tarafından hazırlanacağı büyük merak konusu oldu.

Takımdaki Futbolcuları Durumu

Galatasaray’da sezonunu tamamlanmasının ardından 12 futbolcunun sözleşmesi sona erdi. Bir yandan transfer çalışmalarını sürdürmeye çalışan sarı kırmızılı kulüpte, şu anda sözleşmesi bulunan 18 futbolcu yer alıyor. Takımdan gönderilmesi plannan Sofiane Feghouli ve Radamel Falcao ile birlikte futbolcu sayısı 20 oluyor. Özellikle transfer anlamındaki belirsizlikler camianın canını sıkıyor. Çünkü sezonu Avrupa maçları için erken açacak olan Galatasaray’da takım henüz oturmuş değil. Bu bağlamda bir kötü haberde takımın golcülerinden Mostafa Mohamed’den geldi. Mısırlı futbolcu, Milli takıma çağrıldığı için Galatasaray’ın Avrupa Kupası’ndaki ilk maçlarını büyük ihtimalle kaçırmış olacak.