Galatasaray’ın Babel ve Feghouli Planı

Süper Lig’de iki sezon üst üste şampiyon olduktan sonra, son iki sezon şampiyonluğu rakiplerine kaptıran Galatasaray’da sezon başı oluşturulan uzun vadeli plana yönelik çalışmalar sürüyor. Geçmişte yapılan hataları tekrarlamak istemeyen Sarı Kırmızılılar, yaşlı ve maaşı yüksek oyuncularıyla yollarını ayırarak hem kaynak yaratmak hem de yaş ortalamasını düşürmeyi hedefliyor. Bu plana yönelik çalışmalarda ilk olarak 5 milyon Euro maaşı olan Radamel Falcao ile masaya oturan Galatasaray yönetimi, Kolombiyalı oyuncuyla anlaşarak sözleşmesini feshetmiş ve önemli bir yükten kurtulmuştu. Falcao ile yapılan görüşmelerde oyuncuyu ikna etmek için kullanılan formül, şu an takımda olan Sofiane Feghouli ve Ryan Babel ile yapılacak görüşmelerde de kullanılacak.

Galatasaray Maaşı Düşürüyor

Kadro mühendisliğinde farklı bir stratejiyi benimseyen ve girdiği yapılanma serüveninde yaşlı oyunculara yüksek maaşlar vermekten kaçınan Galatasaray’da geçmiş dönemde yapılan anlaşmaların yükünden kurtulmak hedefleniyor. Bu sene başkan olarak seçilen Burak Elmas ile teknik direktör Fatih Terim’in uyumlu görüntüsüyle birlikte Sarı Kırmızılılar, en az 3 seneyi kapsayacak bir planlamaya gittiler ve potansiyeli yüksek genç oyuncuları kadrolarına kattılar. Yüksek bonservis bedeli ödense dahi maaşlar konusunda tutumlu davranan Galatasaray, genç oyuncuların en kötü ihtimalle ödenen bonservis bedeliyle gönderilebileceğini düşünürken, maaşı yüksek olan oyuncuların takımdan ayrılmak konusunda yarattıkları problemden kaynaklı maaşlarda belirli bir seviyeyi aşmamaya çalışıyor. Bu sezon özellikle UEFA Avrupa Ligi grubunda oldukça iyi bir performans gösteren Galatasaray’da oyuncuların kalitesi ve alınan sonuçlar, teknik ekibe ve yönetime doğru yolda olunduğuna dair sinyaller verdi. Bu stratejiyi devam ettirmek konusunda kararlı olan Galatasaray, bir yandan da geçmişten kalan yüksek sözleşmeli oyuncularıyla yollarını ayırarak mali tabloyu düzeltmek ve kaynak yaratmak adına harekete geçmek istiyor. Hatırlanacağı üzere yaz transfer sezonunda 5 milyon Euro net maaşıyla takımın açık ara en çok kazanan oyuncusu olan Falcao ile görüşülmüş ve oyuncuya yıllık maaşının %60’lık kısmı verilerek takımdan ayrılması yönünde anlaşılmıştı. Aynı stratejiyi Ryan Babel ve Sofiane Feghouli ile yapılacak görüşmelerde de kullanmayı planlayan Galatasaray yönetimi hedefini başarabilirse mali anlamda önemli bir iş yapmış olacak.

Babel ve Feghouli Külfet Yaratıyor

Başkan Burak Elmas’ın yaz transfer döneminde Falcao ile birlikte yollarını ayırmayı planladıklarını açıkladığı Sofiane Feghouli ile anlaşmaya varılamamış ve Cezayirli oyuncu Sarı Kırmızılı kulüpte kalmıştı. Kulübün en çok kazanan oyuncusu olan Feghouli ile birlikte bu sezon gösterdiği olumsuz performans nedeniyle taraftar tarafından dahi protesto edilen Ryan Babel’in de sözleşmesi kulüp adına oldukça ciddi bir ekonomik yük yaratıyor. Yıllık 3 milyon 850 bin Euro kazanan Feghouli ve 2 milyon 500 bin Euro kazanan Babel ile masaya oturarak yarım sezonluk maaşlarını direkt ödemeyi ve sözleşmeyi feshetmeyi planlayan yönetim oyuncular teklifi kabul ederse 3 milyon Euro’dan yüksek bir meblağı kasadan çıkaracak.