Galatasaray’ın Başkanlık Seçiminde Son Durum

Bu sezon tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşayan Galatasaray’da daha sezon başında göreve getirilen Burak Elmas yönetimi yine göreve getirenler tarafından ibra edilmediği için yönetim düştü ve Olağanüstü Seçimli Genel Kurul kararı alındı. O süreçten bu yana pek çok skandalın patlak verdiği Sarı Kırmızılı ekipte 11 Haziran tarihinde düzenlenecek olan Genel Kurul’a dair bilgiler mevcut ancak bu bilgiler tıpkı bir yap-bozun parçaları gibi ayrı ayrı bir anlam ifade etmiyor ve birleşince ancak bir bütün oluşabiliyor. Bu bağlamda seçim öncesi son durumu bir kez daha gözden geçirmek gerekiyor.

Koalisyon ve Tek Başına İktidar

Bu sezon tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiren ve tarihinde 2’nci kez ligi eksi averajla tamamlayan Galatasaray, çok ciddi bir krizin içerisinde çalkalanmaya devam ediyor.

Sarı Kırmızılı ekipte daha 1 sene evvel göreve getirilen Başkan Burak Elmas, yaşanan problemler ve bu dönemdeki başarısızlık nedeniyle direkt olarak hedef tahtasına oturtulmuş ve idari açıdan ibra edilmeyerek görevinden düşürülmüştü.

Elmas’ın ilk olarak aday olmayacağını açıkladığı yeni seçim hususunda valilik iptalleri ve diğer skandallarla alakalı olarak parmağının olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte Elmas yönetimi düştüğü gibi adaylıklarını açıklayan iki isim Metin Öztürk ve Eşref Hamamcıoğlu idi ancak Öztürk seçimden çekilerek yerini eskiden de başkanlık yapan Dursun Özbek’e bıraktı.

Özbek normal şartlarda başkanlığı düşünmediğini pek çok kez dile getirse de artık resmen aday ve şu anki pencereden bakıldığı zaman onun kazanması daha muhtemel gözüküyor. Geldiği takdirde Fatih Terim veya Okan Buruk isimlerinden birini göreve getirmesine kesin gözüyle bakılan başkan adayının bununla birlikte aleyhtarı da olan birçok isim söz konusu.

Metin Öztürk’ün adaylıktan çekilip Dursun Özbek üstünde bir fikir birliğine varılmış olmasının temel sebebiyse Özbek’in maddi gücü ve Ankara tarafıyla olan ciddi ilişkileri. Bu bağlamda satılacak arazilerin daha verimli bir şekilde satılabilmesi adına önemli isimlerden biri olan Dursun Özbek’in karşısında duran Eşref Hamamcıoğlu ise daha mütevazı ancak onun da önemli destekçileri söz konusu.

Ünal Aysal Arkasında

Galatasaray tarihinin en başarılı başkanları arasında sayılan ve bu seçimde de adı geçirilen Ünal Aysal ile alakalı olarak, Eşref Hamamcıoğlu tarafında olduğu iddia ediliyor. Bu nokta oldukça kritik zira Aysal destekçileri azımsanamayacak kadar ciddi bir topluluk.

Bununla birlikte her ne kadar bu kaosun hem sorumlusu hem de muhatabı olsa da Burak Elmas’ın dediklerine kulak vermek gerekiyor. Elmas son olarak yaptığı konuşmada Galatasaray’da bu gidişatın akıl dışı olduğunu ve bu ibra etmeme durumlarının her yönetimin tepesinde sallanacağını ifade etmişti.

Tüm bunların dışında Burak Elmas’ın ibra edilmeyerek rahatladığını düşünen futbolseverlerin sayısı da çok ilginç bir şekilde hiç az değil.