Galatasaray’ın Oyun Değişimi

Sezona arka arkaya puan kayıları yaşayarak başlayan Galatasaray, daha sonra üst üste kazandığı maçlarla ligde istediği konuma gelmeyi başardı.

Zaman içerisinde hem kadro anlamında hem de performans anlamında değişim yaşayan Galatasaray’ın, özellikle bu oyun değişimini nasıl yaptığı merak konusu oldu.

Çünkü sezon başında hem transfer anlamında sıkıntı yaşayan hem de iyi oyuncularının belirli bir form grafiğinin altında kalmasıyla ligde ilk maçlarda oldukça bocalamıştı.

Fakat daha sonra ligde son 6 maçından 5 galibiyet ve 1 beraberlik alarak zirve yarışına ortak olan Glatasaray’ın, bunu nasıl başardığı merak ediliyor.

Özellike Milli maçlar sebebiyle verilen aradan sonra çıkış yakalayan sarı kırmızılı takımda, teknik direktör Fatih Terim’in yaptığı riskli tercihler Galatasaray adeta yeniden hayat verdi.

Fatih Terim’in Oyuncu Tercihleri

Galatasaray son haftalarda aldığı puanlarla bu sezon Süper Lig’deki şampiyonluk mücadelesine yeniden ortak oldu. Sezon başında oturmayan kadro, formsuz oyuncular, yaşanan sakatlıklar, Covid-19 engeli derken ligden koparak orta sıralarda dolanan sarı kırmızılı takım, özellikle FatihTerim’in ve güvendiği oyuncularının performansı ile birlikte yeniden ayağa kalktı ve zirve yarışında üst sıralar kadar tırmandı.

Teknik direktör Fatih Terim’in oyun ve futbolcu anlamında yaptığı ilk gözle görülür taktik, savunmada Luyindama yerine Donk’u tercih etmesi oldu.

Savunma ve oyun başlangıcı anlamında hatalar yapan ve yavaş kalan Luyindama, Fatih Terim’in tercihle kenara alında ve yerine o bölgede ve görevde Donk oynamaya başladı.

Oyun değişiminde fitili ateşleyen bu tercih, Galatasaray’a olumlu olarak yansıdı. Sezon başında takımda sürekli olarak forma giymesi ve belirli bir düzeyin üzerinde performans göstermesi beklenen bazı futbolcular vardı.

Bunlar; Omar, Luyindama, Arda, Babel ve Belhanda gibi isimlerdi. Fakat Fatih Terim bu oyuncuları çeşitli sebeplerle kullanamadı. Genç ve yerli oyuncularını oynatmaktan başka şansı olmayan teknik direktör Fatih Terim, doğru mevkilere doğru isimleri yerleştirirek takımı ile birlikte çıkış yakalamayı başardı.

Hızlı Oyun Taktiği

Fatih Terim, savunmadaki krizi Donk ile çözdükten sonra sırada çözüm bulması gereken bir hücum ve hızlı oyun sorunu vardı. Geçtiğimiz sezon takımdan ayrılan Onyekuru’nun olmayışı bu anlamda Galatasaray’ı olumsuz etkilemişti.

Rakip takım arkasına atılan toplar sonuçsuz kalıyordu çünkü defansın arkasına koşu yaparak tehlike yaratacak oyuncu profili pek fazla yoktu takımda.

Arda, Babel ve Belhanda gibi isimlerin yokluğunda Emre Kılınç, Feghouli, Taylan ve Oğulcan gibi isimlere şans veren Fatih Terim, bu oyuncuların göstermiş olduğu performans ve oyun anlayışı ile birlikte ileri alandaki oyun taktiğinede bir çözüm bulmuş oldu.