Galatasaray’ın Transfer Operasyonu

Süper lig ekiplerinden Galatasaray, yeni yönetim ekibi ile birlikte geleceği korumaya ve kurtarmaya yönelik çıktığı yolda önemli adımlar atmıştı.

Bunlardan ilki takıma potansiyeli yüksek oyuncular katıp bu oyuncular ile hem lig de şampiyonluk hem de Avrupa kupaları vitrininde gösterilecek iyi performanslar ile oyuncularının piyasasını arttırırken Avrupa kupalarındaki itibarını tekrar kazanma amacı içinde bulunurken bu oyuncuları geliştirip pazarlamakta bu planlamanın bir parçası.

Planlamanın bir diğer ayağı ise kulübün içinde bulunduğu ekonomik olan sıkıntıların aslında önemli sebeplerinden biri olan gelir gider dengesizliği ile sürdürülmesi oldukça zor olan ekonomik yapı.

Eski dönemlerde Galatasaray yönetimleri hazır belli bir yaşın üzerindeki kendini belirli bir seviyede göstermiş oyunculara yönelmiş bu oyuncular ise Sarı kırmızılılardan yüksek ücret, başarı bonusları, takım primleri yanı sıra bir de kariyerlerinin son dönemlerinde olması Galatasaray için uzun yıllardır ekonomik sorunların daha da artmasına sebep olurken saha içine de yansımaları olmuştu.

Bu yansımalar ise sahada göze hoş gelmeyen, temposuz, mücadele gücü düşük ve ne yapacağı çok belirli olan bir oyun sergilemeler sportif başarının da önüne geçmişti.

Hem maliyeti yüksek ve yaşı ilerlemiş belki de son sözleşmesini imzalamış oyuncular olmaları hem de sportif başarı kazanılamaması sürdürülemez ve borçlanmaya mahkûm bir yapıydı.

Fakat yeni yönetim ekibi Genç ve potansiyeli olan oyuncular düşük yıllık maliyetler ile kadroya katıp yıllık giderleri düşürürken oyuncuları pazarlamakta kolaylaşacak.

Hem Oyuncuları parlatıp satarak hem de onlardan saha içinde verim alarak bu ekonomik darboğazdan kurtulurken bu gençlik aşısı ile tempolu ve mücadele gücü yüksek takım kurmayı planladı ve bu yönde taraftarlarının gönlünü kazandıkları iyi bir transfer dönemi geçirdi.

Galatasaray Yönetiminin Başarısı

Başkan Burak Elmas yönetimi yaz transfer döneminde Galatasaray’ın geleceğini kurtarmak adına çıktıkları yolda maliyeti oldukça yüksek olan oyuncuların başında gelen Radamel Falcao ile yolları ayırmayı başarmıştı. Bu zorlu ayrılığı bile başarılı bir şekilde yöneten Başkan Burak Elmas ve ekibi çok fazla takdir toplamıştı.

Devre arası transfer döneminde ise bu sefer plan yine aynı maliyeti yüksek olmalarına karşın sahada yeteri kadar verim alınamayan oyuncular ile yolların ayrılması.

Galatasaray’ın yeni yönetimi sadece oyuncu alıp kadroya takviye yapmakta değil, oyuncular ile yollarını ayırma konusunda da geçmiş yönetimlere göre başarılı bir performans sergilediler.

Aslan’ın Feghouli İçin Planı

Galatasaray’ın yeni hamlesi ise kanat oyuncusu Sofiane Feghouli üzerinde olacak. Sezon başında oyuncudan kendisine takım bulması yönetim tarafından istenmiş fakat oyuncu ayrılma fikrine sıcak bakmamıştı ve takımda kaldı.

Galatasaray Teknik direktörü Fatih Terim ise oyuncuya şanslar vermiş fakat oyuncu bu şansları iyi değerlendiremedi ve istenen performansı vermedi. Yönetim ise sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan oyuncu ile devre arasında yolları ayırıp Cezayirli oyuncunun bir sezonluk maliyeti yerine alacakların bir kısmını oyuncuya vererek yollarını ayırmayı planlıyor.