Galatasaray’ın Yeni Hocası Domenec Torrent Font

Sarı kırmızılı takımda beklenen oldu! 10 Ocak 2022 tarihinde Galatasaray ile Fatih Terim’in yollarının ayrıldığı ifade edildi. Deneyimli teknik adamın üst üste alınan kötü sonuçlardan dolayı istifa edeceği veya yönetim tarafından görevinden alınacağı tahmin ediliyordu. Yine de Galatasaray tarihinde önemli bir yeri bulunan Terim’in sezon ortasında görevden ayrılması bilhassa sarı kırmızılı taraftarlar arasında büyük üzüntü yarattı.

Galatasaray için hayat devam ediyor. Süper Lig’in 21. haftasında deplasmanda Hatayspor ile karşılaşacak olan Galatasaray’da Fatih Terim’in yerine kimin geleceği çok merak ediliyor. Bu noktada, İspanyol teknik adam Domenec Torrent Font’un isminin geçtiğini söyleyebiliriz. Gelin, Font’un Galatasaray için doğru bir tercih olup olmayacağına yakından bakalım!

Domenec Torrent Bir Süredir Konuşulan Bir İsimdi

Geçmişte Barcelona ve Bayern Münih’i çalıştıran Pep Guardiola; güncel tarih itibariyle İngiltere’nin Manchester City takımının antrenörü! İngiliz takımıyla son beş sezonda üç şampiyonluk elde eden İspanyol teknik adamın geçmişte yardımcılığını yapmış isimlerden birisi de Domenec Torrent!

Takdir edersiniz ki, Türk futbolseverler; Domenec Torrent’i tanımıyorlar. Aslında bu isim bir süredir spor gündeminde yer alıyordu. Hatta, Torrent’in Fatih Terim’in yardımcısı olacağı dile getiriliyordu. Burak Elmas yönetiminin öncelikli planı Torrent’i yardımcı antrenör olarak Terim’in ekibine katmaktı. Ancak, deneyimli teknik adamın bu öneriyi reddedeceği söyleniyordu.

Fatih Terim’in görevinden ayrılması ile beraber Domenec Torrent ismi daha çok dile getirilmeye başlandı. İspanyol teknik adamın en kısa sürede Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Domenec Torrent Kimdir?

14 Temmuz 1962 doğumludur. İspanyol teknik adamın favori saha içi dizilişi 4-2-3-1! Herkesin bildiği gibi Pep Guardiola pas oyunu oynatan bir teknik adam! Bilhassa 2008 – 2012 yılları arasında Barcelona’ya bu futbolu oynatarak kırılması güç rekorlara imza atmıştı. Barcelona; söz konusu yıllarda üç İspanya ligi şampiyonluğu ve iki de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanmıştı. Buna ek olarak, Sergio Busquets, Xavi, Andres Iniesta’nın orta sahadaki başarıları dikkat çekiciydi. Guardiola’nın pas oyunu; Lionel Messi’nin de bir dünya yıldızı haline gelmesini hızlandırmıştı. Arjantinli futbolcu; Guardiola’nın Barcelona’yı çalıştırdığı dönemde üst üste dört defa FIFA BallonD’Or ödülünü kazanmıştı.

Torrent; 1994 – 1995 sezonundan bu yana teknik direktörlük yapıyor. 2008 – 2012 yılları arasında Barcelona’da Guardiola’nın yardımcısı oldu. Buna ek olarak, aynı görevi 2013 – 2016 yılları arasında Bayern Münih’te de yerine getirdi. 2016 – 2018 yılları arasında Manchester City’de Guardiola’nın yardımcısı olarak çalıştıktan sonra kariyerine farklı bir yön verdi.

Torrent; 2018 yılının Haziran ayında MLS takımlarından New York City’nin başına geçti. Bu takımın başında 60 maça çıkarken 1.68 puan ortalaması yakaladı. Som olarak, 31 Temmuz 2020 ila 9 Kasım 2020 tarihleri arasında Brezilya’nın ünlü takımı Flamengo’yu çalıştırdı.