Galibiyet Hasreti Çeken Galatasaray Antalyaspor’u Ağırlayacak

Süper ligde ilk devrenin son maçında ligde 7 maçtır galibiyet yaşayamayan Galatasaray ile Nuri Şahin’in teknik direktörlük koltuğuna geçmesi ile birlikte oyununu yükselten saha içinde daha başarılı olan Antalyaspor karşı karşıya gelecek. Karşılaşma Ali Sami Yen Spor Kompleksi NEF stadyumunda 25 Aralık Cumartesi günü saat 16:00’da hakem Ali Şansalan’ın yönetiminde oynanacak.

Galatasaray daha önce Antalyaspor’u 29 kere sahasında ağırlamıştı. Bu maçların büyük bir çoğunluğunda Antalyaspor’a üstünlük sağlayan Galatasaray 29 maçın 18’inden galibiyet ile ayrılırken bu maçlardan 7 tanesinde kazanan çıkmamıştı. Konuk Antalyaspor ise 4 maçtan galibiyet ile ayrılmayı başarmıştı.

Galatasaray Antalyaspor’a karşı süper ligde oynamış olduğu son 10 maçta mağlubiyet yaşamadı. En son mağlubiyetini 2015 – 2016 sezonunda almış olduğu deplasmandaki 4 – 2 skor ile yaşamıştı.

Galatasaray bu maç öncesinde 6 galibiyet 6 beraberlik ve 6 mağlubiyet ile 24 puan toplamayı başardı ve 12. Sırada yer aldı. Antalyaspor ise 18 maçta 6 galibiyet 4 beraberlik ve 8 mağlubiyet alırken bu performansın 4 galibiyet ve 2 beraberliği Nuri Şahin’in takımın başına teknik direktör olarak gelmesi ile yaşandı. Bu sezon ligimizdeki yapılanmaya giden ve genç teknik direktör tercih eden takımlar arasına Antalyaspor’da katıldı.

Galatasaray’ın Saha İçindeki Sorunları

Galatasaray’da yeni yapılanma sürecinde saha içerisindeki en önemli 3 sorun yaşça ileri olan oyuncuların takımdaki genç oyunculara liderlik etmemesi çok fazla inişli çıkışlı performanslar sergilemeleri maçtan maça gece ile gündüz kadar fark olması. Bir diğer sorun ise takımdaki oyuncuların mevki fark etmeksizin kaçırdığı net goller ya da müsait durumdaki arkadaşlarına pas atmama gibi yani sahaya sürülen oyunu uygulayıp son aşamaya gelindiğinde son tercihi şut ya da pas olarak kullanma noktasında yapılan hatalar ve herhangi bir mevkide oyuncu değiştirildiğinde yerine koyulan oyuncu çıkan oyuncu ile aynı işleri yapamıyor sayısal olarak her mevkide yedek varmış gibi gözükse de yani nicelik olarak sorun olmasa da rotasyondaki oyuncuların nitelikleri ve kaliteleri Galatasaray gibi büyük takımlarda sorun yaratıyor.

Çünkü 4 büyükler olarak tabir ettiğimiz ligimizin en göz önündeki 4 takımına karşı takımlar daha çok savunmaya ağırlık veriyor hem taktik hem de sayısal olarak savunmayı kalabalık tutuyorlar bu noktada ise bu 4 büyük takımın kilit açıcı, klas ya da bireysel yeteneği ile sahaya inisiyatif koyacak isimlerin olmaması, az olması ya da olanlarında saha içerisinde bu sorumluluğu almaması saha içerisindeki en büyük 3 problemi meydana getiriyor.

Antalyaspor İç Sahadaki Performansını Deplasmanda Gösteremiyor

Sezona Ersun Yanal ile başlayan Antalyaspor ilk 8 haftada 4 mağlubiyet 2 galibiyet ve 2 beraberlik alabilmişti. Nuri Şahin’in gelişiyle birlikte Antalyaspor 10 maçta 4 mağlubiyet 4 galibiyet ve 2 beraberlik aldı.

Son 4 iç saha maçında ise 3 galibiyet 1 beraberlik alan Antalyaspor deplasmanda ise yalnızca 1 kez galip gelirken 1 maçtan da beraberlik ile ayrılmıştı.

Antalyaspor ilk devrenin son maçına gelinirken deplasmanda sorun yaşayan bir takım görüntüsü çizse de geçen sezondan bu yana yenilmezlik serisi sahibi olan lider Trabzonspor’u da uzun bir aradan sonra mağlup eden takım olmuştu. Bakalım deplasmandaki bu talihsizliğine de son verebilecek mi?