Gedson Fernandes Transferinde Yaşananlar

Uzun süredir Gedson Fernandez’i kadrosunu katmak için yoğun çaba sarfeden Galatasaray, Ocak ayı transfer döneminde hem oyuncu ile hem de kulübüyle anlaşmasına rağmen Portekizli orta sahayı ezeli rakibi Beşiktaş’a kaptırdı. Sadece altı saatlik operasyon ile Gedson’u bünyesine kazandıran siyah-beyazlı yönetim, TFF’nin belirlediği limit aşımı sebebiyle oyuncuyu sezon sonuna kadar Çaykur Rizespor’a kiraladı. Gelecek sezon için orta sahaya önemli bir hamle yapan Siyah beyazlılar, son dönemin  en başarılı transfer operasyonlarından birini gerçekleştirdi.

Beşiktaş’tan Gedson Fernandes Çalımı

gedson fernandes

Yaz transfer döneminde üç futbolcu için ezeli rakibi Galatasaray‘la karşı karşıya gelen Beşiktaş, Valentin Rozier ve Rachid Ghezzal’ın ardından Gedson Fernandes’i de kadrosuna katmayı başardı ve transferde rakibine 3. Kez çalım attı. Portekizli genç yıldız ile beş yıllık sözleşme imza atan siyah-Beyazlı yönetim, oyuncuyu geçici olarak Çaykur Rizespor’a kiralarken, Benfica’ya ödenecek olan tutarda taksit yoluna başvurdu. Siyah-beyazlıların Gedson Fernandes operasyonunun perde arkası…

Geçen sezon Benfica kulübünden Galatasaray altı aylığına kiralanan Gedson Fernandes, sezonun ikinci yarısında gösterdiği başarılı çıkış ile sarı kırmızılıların şampiyonluk yarışındaki en kilit oyuncusu olmayı başardı. Bir golle kaçan şampiyonluğun ardından Başkan Burak Elmas yönetiminde Gedson Fernandes’in bonservisini almak için çalışmalarda bulunan Sarı kırmızılılar, Oyuncu her konuda anlaşmasına rağmen Benfica‘yı ikna edemedi.

Portekiz ekibinin 23 yaşındaki futbolcu için verilen bonservis bedelini yeterli bulmaması sebebiyle Galatasaray bu transferi ocak ayına taşıdı.

Ocak ayı transfer döneminde yapılan sıkı pazarlıkların sonucunda 1.5 yıllık kiralamada 1 milyon Euro ve ardından zorunlu satın alma opsiyonu 7.5 milyon Euro olması şartıyla Benfica ile el sıkışan Galatasaray yönetimi, kulübün ekonomik şartları ve Torrent’in istekleri doğrultusunda Gedson’u bekletme kararı aldı. Başkan Burak Elmas, oyuncunun Türkiye temsilcisi olan Menajer Ahmet Bulut’un telefonlarına cevap vermedi.

Bunun üzerine Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Ahmet Bulut ile iletişime geçti ve Gedson Fernandes’in son durumu sordu. Bulut’un” Gedson’u size getirebilirim” demesi üzerine görüşmeleri hızlandıran Siyah beyazlılar, Sportif Direktör Ceyhun Kazancı’nın Gedson için  hazırladığı teklifi Benfica’ya sundu.

Beşiktaş Benfica’ya 6 Milyon Euro Ödeyecek

Siyah beyazlılar, 5 yılda 5 taksit şeklinde ödenmek üzere Benfica’ya 6 milyon Euro’luk teklifin yanı sıra oyuncunun sonraki satışından %50 pay verdi. Gedson’un form tutması sebebiyle Çaykur Rizespor’a kiralanması konusunda da anlaşan Beşiktaş, Benfica ile el sıkıştı ve transfer gerçekleşti.

Siyah beyazlılar gelecek sezon takıma katılacak olan Portekizli futbolcu için 4+1 yıllık sözleşme imzalayacak. Oyuncuya yıllık 1.1 milyon Euro maaş ve bonus ödeyecek. Yapılan görüşmelerin ardından Çaykur Rizespor ile Benfica ligin ikinci devresi için 700 bin Euro’ya anlaştı.

İmzaların atılmasından sonra Rizespor Başkan yardımcısı Selim Selimoğlu, Gedson’u almak için İspanya’ya uçtu. Daha sonra kulübün resmi hesabından yayınlananan video ile Gedson Fernandes’in transferini açıkladı.