Gençlerbirliği’nde Son Gelişmeler

Spor Toto Süper Lig’in ve şimdilerde ise Spor Toto 1. Lig’in köklü kulüplerinden biri olan ve Türk futbolundan varlığına ve mücadelesine devam eden Gençlerbirliği’nde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bilindiği üzere başkent ekibi, geride bıraktığımız 2020 – 2021 sezonunda Spor Toto Süper Lig’e veda eden dört takımdan biri olmuştu.

Yeni sezonda yani 2021 – 2022 sezonunda Spor Toto 1. Lig’ed yoluna devam eden kırmızı siyahlı kulüp, bilindiği üzere bundan birkaç sezon önce özellikle Spor Toto Süper Lig’de efsane başkan İlhan Cavcav döneminde örnek olan kulüplerin başında yer alıyordu.

Efsane başkan İlhan Cavcav’ın vefat etmesinin ardından kulübü oğlu Murat Cavcav yönetmeye başladı. Fakat Gençlerbirliği, bu dönemde özellikle mali açıdan bazı sıkıntılar ile karşı karşıya geldi. Yaşanan bu sıkıntılardan kurtulmanın bir yolu olarak ise kulüpte şirketleşme ve hisse satışının yapılmasına karar verildi.

Gençlerbirliği’nin %40’ Satılacak

Spor Toto 1. Lig’de mücadelesini sürdüren Gençlerbirliği’nde mali sıkıntılardan kurtulmak için şirketleşmeye ve hisse satışına karar verildi. Bu doğrultuda gelen son bilgilere göre ise kırmızı siyahlı ekibin %40 hissesinin Belçika takımlarından KVC Westerlo’nun sahibi olan Okty Ercan’ın satın alacağı ifade edildi.

Öte yandan bu şirketleşme ve hisse satışı işlemleri için çalışmalarına son sürat devam eden Gençlerbirliği, ilk fırsatta tüzük kongresini yapacak ve satış için yetki alacak. Alınacak olan bu yetkinin ardından satış işlemi gerçekleşecek.

Ayrıca bu satış işleminin ardından başkent ekibi, ara transfer döneminde transfer yapabilecek. Bu yüzden satış işleminin ara transfer döneminden önce bitmiş olması için yoğun çaba sarfediliyor. Bunlara ek olarak bilinidği üzere kulübün sadece %40’ı satışa çıkacak.

Bu hisse için değer biçilen fiyat ise 13 milyon euro olmuş durumda. Aynı zaman Gençlerbirliği’nin bu hisseleti geri alabilmesi için 4 yıllık bir zamanı olacak. Bilindiği üzere Gençlerbirliği’nin bu hissesini Belçika’ınn Westerlo takımının sahibi Oktay Ercan alacak.

Ayrıca yine bilindiği üzere Westerlo takımının ikinci başkanı olarak bir zaman Fenerbahçe’de yöneticilik yapan Hasan Çetinkaya görev yapıyor. Gelen bilgilere göre eskiden Gençlerbirliği’nde top oynayan Hasan Çetinkaya’nın Oktay Ercan’ın bu kararında etkisi olduğu söyleniyor.

Gençlerbirliği’nin 1. Lig Durumu

Spor Toto 1. Lig’in 2021 – 2022 sezonunda 1. Lig’de şimdiye kadar 8 maçta sahaya çıkan Gençlerbirliği, sezonun ilk maçında kendi sahasında Eyüpspor’a mağlup olduktan sonraki hafta deplasmanda Adanaspor ile berabere kalarak ilk puanını aldu.

Daha sonra ligin üçüncü ve dördüncü haftalarıda içerde Manisa FK’ya dışarda ise MKE Ankaragücü’ne kaybeden kırmızı siyahlılar, ilk galibiyetini ligin beşinci haftasında sahasında Altınordu’ya karşı aldı. Daha sonraki hafta deplasmanda Samsunspor ile berabere kalan başkent ekibi, 1. Lig’deki son iki maçında ise önce içerde Boluspor’a sonra ise dışarda Balıkesirspor’a üstünlük sağladı.

Böylece Gençlerbirliği, bu 8 maçta 3 galibiyet, 2 beraberlik ve 3 mağlubiyet alarak 11 puan ile dokuzuncu sıraya yerleşti.