Golbol Kadın Milli Takımının Yıldızı ‘Sevda Altunoluk’

Golbol Kadın Milli Takımında gösterdiği mücadele ve üstün performans ile Sevda Altunoluk ön plana çıkıyor. Ekibin en baskın karakteri olarak da görülen Türk paralimpik golbol oyuncusu, Türk milli takımının yanı sıra Yenimahalle Belediyesi Spor Kulübü’nde de oynuyor. Sevda Altunoluk, bir sporcudan daha fazlası olarak görülüyor.


2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nın final müsabakasında Golbol Kadın Milli Takımımız, gösterdiği başarılı performansın ardından 2. kez olimpiyat altın madalyanın sahibi oldu. Ay – Yıldızlı ekibimiz, final karşılaşmasında Amerika Birleşik Devletleri’ni 9 – 2 mağlup etti. Rio 2016 Olimpiyatları’ndan sonra Tokyo, ikinci madalyayı aldığımız müsabaka oldu. Ay – Yıldızlı ekibimize İstiklal Marşı’nı 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda tüm dünyaya dinlettiği için teşekkür ederiz.

Bir ‘Sevda’dır Golbol

Golbol Kadın Milli Takımımız, sahada takım oyunu ile harikalar yaratıyor. Dünyanın en önemli engelli müsabakalarında başarı elde etmek azımsanacak kadar kolay değil. Sevda Altunoluk, sahadaki dinamik ve aktif oyunu sayesinde 1. olmamıza katkı sağlayan en önemli sporculardan biri. Türkiye’nin golbol tarihindeki en iyilerden biri olan Sevda Altunoluk, maç esnasında devleşmesi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Golbol Nasıl Oynanır?

Golbol, görme engelli sporculara özel bir oyundur. İsmini ‘goal’ ve ‘ball’ kelimelerinden alan oyun, 1946 senesinde 2. Dünya Savaşı’nın ardından görme yetisini kaybeden insanların rehabilite olmasına katkı sağlamak üzere geliştirilmiştir. Alman Sepp Renidle ve Avusturyalı Hanz Lorenzen, Golbol’u bir spor dalı haline getirmişlerdir.


1980 senesinde golbol mücadeleleri olimpiyatlara da dahi oldu ve günümüze dek her olimpiyatlarda kendine yer buldu. Aynı zamanda Avrupa ve dünya çapında da golbol turnuvaları düzenlenmektedir.

Golbol takım oyunudur, üç sporcu kale direklerinin önüne geçer. Her takımın en çok 3 tane yedek oyuncu bulundurma hakkı vardır. Sahası, futbolunkine benzeyecek şekilde dikdörtgendir ve ortadan ikiye ayrılır. İki ekibin oyuncuları da kendi yarı sahalarından atış yaparak topu karşı takımın kalesine isabet ettirmeye çalışır. Atılan top, hem takımın kendi yarı sahasında hem de karşı takımınkinde sekmelidir. Topun içerisindeki zil sesi görme engelli oyunculara kolaylık sağlar.