Guardiola’nın Sihirli Değneği

Sezona istediği gibi başlayamayan Manchester City, teknik direktörü Guardiola’nın sihirli dokunuşları ile Manchester City 19. Maçından da galibiyet ile ayrıldı. Peki bu sihirli dokunuşun altında neler var? Guardiola’nın yakaladığı başarının sırrı nedir?

Geçen sezonu Liverpool’un gölgesinde bitiren Devler Ligi’nde arzu ettiği başarıları yakalayamayan Manchester City, bu sezona da istediği gibi başlayamamıştı. Farklı bir şekilde Leicester mağlubiyeti arka arkaya alınan beraberlikler, Tottenham yenilgisi derken artık performansının düşmeye başladığı düşünülen Manchester Guardiola’nın sihir parmakları bir numaralı etken oldu.

İlk Hamle İlkay Gündoğan

Forvetsiz oyun sistemini sıklıkla uygulayan Guardiola, arzu ettiği takım bütünlüğünü ve savunma katkısını alabilmesine karşın, oyununun hak ettiği neticeyi skora yansıtamıyor ve çıktığı maçlarda gol bulmakta zorlanıyor.

Guardiola’nın ilk hamlesi İlkay Gündoğan oldu. Eskisine nazaran daha iyi ve zaman zaman kanatta konumlanan sahte 9 tiplemesi ile sıklıkla ceza sahası ve çevresinde vuruş imkanı yakalayan İlkay Gündoğan attığı 13 gol ile hem takıma destek oldu hem de kariyer sezonuna ulaşmış oldu. Manchester City, İlkay Gündoğan’ın serisi başlamadan önce ise çıktığı 11 lig maçından 9’unda maç başına gol ortalaması birin üstüne çıkmamıştı.

Savunmaya Müdahale

Guardiola, geçtiğimiz yılda takımın problemi olan savunmayı gördü ve yaz döneminde Ruben Dias’ın transferini istedi. Laporte, Stones ve Dias ile iyi bir hat yakalayan İspanyol teknik adam, forvetsiz oyunu ile sahada sayısı orta saha oyuncuları ile birlikte etki görmeye başladı. Takımın pres gücü artmış ve hız kazanmış oldu.

2019-2020 sezonunda 25. Haftada kalesinde 26 gol görüş olan Manchester City, bu sezon bu sayıyı 15’e düşürdü. Farklı Leicester mağlubiyeti göz ardı edilirse ekip, ligde maç başına yalnızca 0,41 gole mani olamadı.

Manchester City’de forma giyen isimler bu sezon rollerine alışmaya başladı ve bulundukları konumların hakkını vermeye başladı. Takımın sağ ve sol bekinde oynayan Cancelo, Guardiola’nın kullanım biçimi gereği, maç içerisinde sıklıkla orta saha oyuncusu gibi oynuyor. Performansı beğenilen Portekizli yıldız, son deplasmanda galibiyete iki gollük katkı sağladı.