İngiltere Premier Lig’de Kural Değişikliği

Geride bıraktığımız iki yıl boyunca Covid19 pandemisi sebebiyle birçok alanda olduğu gibi futbol dünyasında da önemli ve devrim niteliğinde değişiklikler yaşandı. İlk olarak tüm dünyada ligler ertelendi. Daha sonra maçlar seyircisiz oynanmaya başladı. Ardından birçok yeni kural futbol dünyasında kendisine yer bulmuş oldu. Bu kurallardan biri de normal şartlar altında yıllardan beri 3 olan oyuncu değişikliği hakkı takımlardaki koronavirüs vakalarına ve futbolcu sağlığına bağlı olarak 5’e yükseltildi. Aşının yaygınlaşması ile birlikte normal hayatın yavaş yavaş etkisini göstermesi ile birlikte getiren bazı yasak ve kurallar esnetilmeye ve eski haline dönmeye başladı. Bunlardan biri de futbolda uygulanan oyuncu değişikliği hakkı oldu.

Büyük Takımlar İçin Avantaj

İngiltere Premier Lig

Avrupa’nın ve neredeyse tüm Dünya’nın ilgi ile takip ettiği liglerden biri olan İngiltere Premier Lig’de Covid19 kurallara sıkı bir şekilde uygulandı. Fakat 2021 – 2022 sezonunun başlaması ile birlikte İngiltere Premier Lig’de 5 olan oyuncu değişikliği sayısı tekrardan 3’e düşürüldü. Ancak son gelen bilgilere göre İngiltere Premier Lig’de bu kural yeniden gündeme gelmiş durumda. İngiltere Premier Lig’in en büyük altı takımı olan Manchester City, Liverpool, Manchester United, Tottenham, Arsenal ve Chelsea, bu kuralın tekrardaan 5’e yükseltilmesinden yana. Ama bu altı takım dışında kalan Premier Lig takımları ise bu kuralın 3’te kalmasını istiyor. Bunun en büyük sebebi ise Manchester City, Liverpool, Manchester United, Tottenham, Arsenal ve Chelsea gibi derin bir kadroya sahip olamamalarından kaynaklanıyor.

Sezon Sonunda Yeniden Gündeme Gelecek

İngiltere Premier Lig’de Manchester City, Liverpool, Manchester United, Tottenham, Arsenal ve Chelsea gibi büyük takımların ve bunlarında dışında kalan diğer takımların yanı sıra Profesyonel Oyuncular Birliği’nden de (PFA) oyuncu sayısı değişikliği kuralı ile ilgili açıklama yapıldı. Gelen son bilgilere göre PFA başkanı Maheta Molango, ilk olarak bu kuralın büyük takımların avantajına olduğunu ve rekabeti ortadan kaldırdığını söyledi. Fakat yine de diğer liglerde bu kural uygulandığı için uluslararası organizasyonlarda dezavantajlı konuma düşmemek adına bu konunun sezon sonunda tekraradan gündeme gelmesi gerektiğini vurguladı.