Irkçılığa Futbolda Yer Yok!

PSG – Medipol Başakşehir Karşılaşmasında 4. Hakem Sebastian Coltescu Webo’ya Karşı Irkçı Söylemde Bulundu

UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubunda 08 Aralık 2020’de Fransız ekibi PSG sahasında temsilcimiz Başakşehir’i ağırladı.

Ancak karşılaşmanın 14. dakikasında Medipol Başakşehir yardımcı antrenötü Pierre Webo’ya karşı 4. hakem Rumen Sebastian Coltescu ırkçı söylemde bulundu. Webo’nun “Neden bana ırkçı söylemde bulundun?” itirazlarının ardından ise maçın hakemi temsilcimizin yardımcı hocasına kırmızı kart gösterdi.

Medipol Başakşehir teknik direktörü Okan Buruk yaşanılan olay karşısında tepkisini geciktirmedi ve 4. Hakem Coltescu’ya tepki de bulundu.

Takımdaki diğer oyuncularda tepkide bulunmaktan kaçınmadı. Yaşanılan “ırkçı söylem” sebebiyle Medipol Başakşehir karşılaşmaya yeni bir hakem atanana kadar sahadan çekildiğini bildirdi.

PSG – Medipol Başakşehir Karşılaşasına Yeni Hakem Heyeti Atandı

Yaşanan ırkçı saldırının ardından karşılaşma 09 Aralık 2020 saat 20:55’ e ertelendi. UEFA’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada karşılaşmaya yeni hakem heyetinin atandığı duyuruldu.

Bu duyuruya göre; karşılaşmayı Hollandalı hakem Danny Makkelie yönetecek yardımcılıklarını ise Mario Disk ve Marcin Boinek yapacak, ayrıca 4. hakem ise Polonyalı Bartosz Frankowski olacak.

Karşılaşmanın VAR ekibi ise; İtalyan Marco Di Bello ve Maurizio Mariani’den oluşacak.

Irkçılığa Karşı Tüm Dünya Tek Yürek

UEFA Şampiyonlar Ligi PSG – Medipol Başakşehir karşılaşmasında temsilcimizin yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya karşı yapılan ırkçı saldırıya karşı tüm dünya tek yürek oldu. Gerek Siyasi önderler gerekse spor dünyasının önde gelenleri sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlarda bulundu. Bu paylaşımlarda;

Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan “Temsilcimiz Başakşehir’in teknik ekibinden Pierre Webo’ya karşı sarf edilen ırkçı sözleri şiddetle kınıyor, UEFA tarafından gereken adımların atılacağına inanıyorum. Sporda ve hayatın tüm alanlarında ırkçılığa ve ayrımcılığa kayıtsız şartsız karşıyız.”

Romanya Futbol Federasyonu “Irkçılık veya yabancı düşmanlığı içeren eylem ve söylemlere şiddetle karşıyız.”

Fransız 1. Lig ekiplerinden Olympique Lyon “Ön yargının her türüne, her gün, nasıl ve nerede olursa olsun karşıyız.”

Efsanevi İngiliz futbolcu Rio Ferdinand “İğrenç bir kritik eşikteyiz. Neredeyse her hafta ırkçılıkla ilgili bir olay yaşıyoruz. Oyuncuların sahayı terk etmesi doğru bir adım ama bu olay, futbolcuların tepkisiyle sınırlı kalmamalı.”

PSG’nin yıldız futbolcusu Kylian Mbappe “Webo seninleyiz.” paylaşımlarında bulundu.