İşte Futbolda 2020 Yılının En İyileri

2019 – 2020 Sezonun Futbol’un En Başarılı İnsanları Ödüllerini Aldı

İsviçre’nin Zürih şehrinde düzenlenen 2020 FIFA En İyiler Ödül Töreni (The Best) FIFA Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Organizasyon korona virüs tedbirleri kapsamında çevrim içi olarak düzenlendi. 2020 FIFA En İyiler Ödülleri basın mensupları, futbolcular ve halkın katılımı ile yapılan oylamayla belirlendi.

2020 FIFA En İyiler Ödül Töreni’nde yılın en iyi futbolcusu, en iyi kalecisi, en iyi teknik direktörü ve yılın 11 ödülleri hem kadınlar futbolunda hem de erkekler futbolunda sahiplerine teslim edildi. Bu ödüllere ek olarak, en iyi gol (Puskas Ödülü), en iyi taraftar ve fair play ödülleri de hak edenlerine kavuştu.

FIFA Yılın Kadın Kalecisi ödülü Fransız ekibi Lyon’da görev yapan file bekçisi Sarah Bouhaddi’ye teslim edildi.

Erkenler de ise FIFA Yılın Erkek Kalecisi ödülü pek de sürpriz olmayan bir isme Bayern Münih’in kalecisi Manuel Neuer’in oldu.

FIFA Puskas Ödülü, Tottenham – Burnley karşılamasında tek kişilik resitali ile yaklaşık 75 metre top sürerek attığı şahane gol ile Güney Koreli futbolcu Heung – Min Son’a verildi.

Yılın Teknik Direktörü ödülleri ise kadın futbolunda Hollanda Kadın Milli Takımı Teknik Direktörü Sarina Wiegman’a takdim edilirken, erkek futbolunda ise Liverpool Teknik Direktörü Jürgen Kloop kazandı. Jürgen Kloop bu ödülü ilk kez üst üste iki defa kazanan teknik adam olarak tarihe geçti.

FIFA Fair Play Ödülü’nü ise karşılaşma esnasında rakibine yaptığı ilk yardım müdahalesi ile rakibinin hayatını kurtaran Mattia Agnese’ye verildi.

En İyi Taraftar Ödülü ise Brezilya’dan Marivaldo Francisco Da Silva’ya verildi. Brezilyalı taraftar takımı Sport Club do Recife’nin maçlarını izlemek için 60 km yürüdü.

Geceye Damgasını Vuran Olay İse En İyi Futbolcu Ödülünde Yaşandı

FIFA Yılın Kadın Futbolcusu Ödülü İngiltere ekibi Manchester City’de forma giyen Lucy Bronze’a verildi.

Erkeklerde ise Yılın Futbolcusu Ödülü Robert Lewandowski’ye gitti. Cristiano Ronaldo’nun sonucun açıklandığı andaki tepkisi tüm dünya tarafından konuşuldu. Gece damgasını vuran bir diğer olay ise Yılın Erkek Futbolcusu ödülünde C. Ronaldo ezeli rakibi Lionel Messi’ye oy vermsine karşın, L. Messi’nin C. Ronaldo adına oy kullanmaması oldu.

FIFA YILIN 11’i!

Erkeklerde yılın 11’i Alisson Becker, Trent-Alexander Arnold, Sergio Ramos, Virgil Van Dijk, Alphonso Davies, Kevin De Bruyne, Thiago Alcantara, Joshua Kimmich, Lionel Messi, Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo’dan oluştu.

Kadınlarda ise yılın 11’inde C.Endler, L.Bronze, W.Renard, M.Bright, D.Cascarino, B.Bonansea, V.Boquete, P.Harder, V.Miedema, T.Heath, M.Rapinoe yer aldı.