İŞTE MARADONA’NIN LAKAPLARININ SIRRI

Futbol Efsanesi, Diego Armando Maradona 25 Kasım’da aramızdan ayrıldı. Tigre’de ki evinde uykusu sırasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Arjantinli Efsane Maradona 2 hafta öncesinde beyninde oluşan pıhtı nedeniyle beyin ameliyatı geçirmişti. Buna rağmen yakınlarından kimse Maradona’nın yanında değildi. 60 yaşına giren Maradona’nın ön otopsi sonucu doğrultusunda kronik kalp yetmezliği dolayısıyla akut akciğer ödemi geçirdiği belirtildi.

25 Kasım’dan itibaren Maradona‘nın ölümü tüm dünyayı yasa boğan bu haber Arjantin başta olmak üzere tüm dünyada yankı uyandırdı ve uyandırmaya devam ediyor.

Maradona‘nın lakaplarının sırrı herkes tarafından merakla bekleniyordu. Futbol kariyerinin yanında Arjantin’in dünya futboluna kazandırdığı en büyük yetenek, ne özel karakter Diego Armando Maradona, 60 yaşında hayata gözlerini yumdu. Futbol tarihinin en özel karakterlerinden Maradona, hayatı boyunca birçok lakapla anıldı: El Pelusa, El Cebollita, El Pibe de Oro.  İşte onun için kullanılan lakaplar ve anlamları. Oldukça fazla lakapla anılan başarılı oyuncuya takılan her lakap ise birer altın değerinde kıymetli anlamları içeriyor. Ve kesinlikle o bunu hak ediyor diye düşünen binlerce futbolsever bulmak mümkün.

EL PİBE DE ORO

‘Altın Çocuk’ anlamına gelen El Pibe de Oro, ilk olarak 1934-47 yılları arasında Boca Juniors forması giyen efsane Ernesto Lazzatti için kullanılmıştı. Daha önce başarılı oyuncuların kullanmış olduğu değerli lakapları futbol kralı Diego Armando Maradona içinde kullandığı görülüyor. Daha sonra da Maradona, eşsiz yetenekleri ile bu lakabı kazanmayı başardı ve lakabına uygun bir futbol kariyeri sürdürdü. Efsanevi futbolcu kariyeri boyunca bu lakaba layık bir şekilde haraket etti.

EL DİEZ

Maradona’nın 10 numarası forması da bir sembol haline geldi. Ona ‘El Diez’ (No. 10) ve tanrı anlamına gelen Dios’un ‘D10S’ tanımlamalarını da kazandırdı. Nitekim ona veda ederken ‘hoşça kal’ anlamına gelen ‘Adios’ kelimesi de AD10S şeklinde kullanılmakta. Elde ettiği başarılarla ve kazandığı şöhretle kendisine pek çok kapıyı açan Arjantinli efsane, kazandığı lakaplarla da insanların hayranlığını uyandırıyor. Nitekim boca Junıors stadı girişinde kendisinde tanrım Maradona diye bahsedilen bir yazı vardır. Buna bağlı olarak gelişen önemli bir lakabı da El Diezdir.