İsviçre EURO 2020’de Güçlü Rakibini Devirdi

EURO 2020’nin son 16 Turu’nda İsviçre, 28 Haziran Pazartesi günü Fransa ile karşı karşıya geldi. İki takım arasındaki bu mücadelenin normal süresi 3 – 3’lük skorla sona erdi. 15’er dakikalık iki uzatma devresinde de eşitlik bozulmayınca kazananı seri penaltı atışları belirli. Seri penaltı atışlarından rakibine 5 – 4’lük üstünlük sağlarak karşılaşmadan galip ayrılan taraf İsviçre oldu.

İki takım arasındaki bu kritik maçta Fransa’nın gollerini Benzema (2) ve Pogba atarken; İsviçre’nin gollerini ise Seferovic (2) ve Gavranovic attı. Ayrıca İsviçre, karşılaşmada Rodriguez ile kazanılan bir penaltı atışından yararlanamadı. Bu sonuç ile birlikte rakibine mağlup olan teknik direktör Didier Deschamps önderliğindeki Fransa, EURO 2020’ye veda etti. Öte yandan rakibini mağlup eden teknik direktör Vladimir Petkovic yönetimindeki İsviçre ise EURO 2020’de çeyrek finale yükselmeyi başardı.

Fransa ve İsviçre Maçının Detayları

EURO 2020’nin son 16 Turu’nda Arena National’da Fransa ile İsviçre kozlarını paylaştı. Maçın 15. Dakikasında İsviçre, Seferovic’in attığı gol ile karşılaşmada 1 – 0 öne geçti. Maçın ilk 45 dakikası 1 – 0’lık skorla sona erdi. Maçın 57. Dakikasında Fransa, Mbappe’nin attığı gol ile karşılaşmada 1 – 1’lik eşitliği sağladı. Maçın 59. Dakikasında ise Fransa’da bir kez daha sahneye çıkan Benzema, attığı gol ile karşılaşmada durumu 2 – 1 yaptı.

Maçın 75. Dakikasında Fransa, Paul Pogba’nın attığı gol ile aradaki farkı 2’ye çıkartarak skoru 3 – 1 yaptı. Maçın 81. Dakikasında İsviçre, Mbabu’nun asistinde Seferovic’in attığı gol ile aradaki farkı 1’e indirdi. Maçın 90. Dakikasında ise İsviçre, Xhaka’nın asistinde Gavranovic’in attığı gol ile karşılaşmada skoru 3 – 3 yaptı. Maç bu skorla bitince 15’er dakikalık iki uzatma devresi oynanandı. Bunların neticesinde de eşitlik bozulmadığı için karşılaşmada seri penaltı atışlarına gidildi. Penaltılar sonucunda EURO 2020’deki rakibi Fransa’yı 5 – 4’lük skorla mağlup eden takım İsviçre oldu.

İsviçre ile İspanya Eşleşti

EURO 2020’nin son 16 Turu’nda İsviçre, rakibi İspanya’yı penaltı atışları sonucunda 5 – 4 yendi. Bu sonuç ile birlikte sahadan mağlup ayrılan Fransa, EURO 2020’ye veda etti. Öte yandan sahadan galip ayrılan İsviçre ise EURO 2020’de çeyrek finale yüseldi. Ayrıca İsviçre’nin EURO 2020’deki çeyrek final turundaki rakibi ise İspanya oldu.