İtalya’da 88 Numara Artık Giyilmeyecek

Futbolun gözde ülkelerinden birisi olan İtalya’ da ilginç bir karar alındı. İtalya İçişleri Bakanlığı ile İtalya Futbol Federasyonu, ortak bir karar alarak futbolcuların artık gelecek sezondan itibaren yeşil sahalarda ( 88 ) forma numarasını almasını yasakladı.

İtalya’da Nazi lideri Adolf Hitler’i çağrıştırdığı gerekçesiyle futbolcuların forma numarası olarak ( 88 )’i almasına yasak getirildi.

İtalya İçişleri Bakanlığı ile İtalya Futbol Federasyonu arasında futbolda antisemitizmle mücadeleye yönelik bir niyet beyanı imzalanarak bundan sonra İtalya Serie A ‘da 88 numaralı formanın giyilmesine izin verilmeyecek.

İTALYA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KARAR ALDI

İtalya içişleri Bakanı olan Matteo Piantedosi’ nin duyurduğu niyet beyanı çerçevesindeki karara göre, ülkede özellikle Neonazi ırkçı grupların Nazi lideri Adolf Hitler’i övmek için kullanılan. ( Heil Hitler ) selamına atfen İtalyan alfabesinin 8′ inci harfi olan ( H )ye karşılık ( 88 ) sayısını sembol olarak kullanması sebebiyle futbolda, futbolcuların forma numaralarına bu sayıyı alması yasaklandı.

İtalya’ da Futbolcuların ( 88 ) numarasını alması dışında futbolda, taraftarların da İtalya içişleri Bakanı olan Matteo Nazizim’ i çağrıştırabilecek sembolleri kullanılmasının yasaklandığını ifade eden Piantedosi, maçlar sırasında antisemitik tezahüratlar yapılması halinde müsabaka hakeminin maçı durdurması gibi yaptırımlar getirildiğini, karşılaşmanın durdurulma gerekçesinin de skorbord ve hoparlörler aracılığıyla taraftarlara duyurulacağını aktardı.

Bundan sonra İtalya da Nazizim ile alakalı olaylar da yaptırımlar ile beraber cezaları da caydırıcı olarak geliştirecekler.

İtalya içişleri Bakanlığı ve İtalya futbol federasyonun aldığı bu kararlardan sonrasında Almanya ve İtalya ülkeleri arasında ki futbol takımlarının karşı karşıya geldikleri karşılaşmalarda da gerginliklerin artması beklense de her iki ülkenin oyuncuları bunda sonrasında daha çok dikkatli olmak zorundalar.

88 NUMARAYI GİYEN FUTBOLCULAR

İtalya Birinci Futbol Ligi’nde ( Serie A )’ da oynayan iki oyuncu etkilenecek. Atalanta’ da forma giyen Alman oyuncu 28 yasında ki Mario Pasalic, Lazio’ da top koşturan Hırvat orta saha 26 yasındaki Toma Basic yeni sezondan itibaren forma numarası olarak ( 88 )’i giyemeyecekler.

Daha önce de Brezilyalı oyuncu Inter ve Juventus gibi takımların formasını giyen 38 yasındaki on numara Hernanes’ de ( 88 ) numarayı giyerken, gene İtalya ‘ da Roma ‘ da forma giyen 35 yasındaki golcü kariyer sonu yapan Seydou Doumbia’ da 88 numarayı giyiyordu. Ancak daha sonra eleştiriler üzerine bu oyuncular aşırı sağa herhangi bir sempati duymadıklarını açıklamak durumunda kalmışlardı.

Bu sezonun başında bir Lazio taraftarının giydiği formada ( 88 ) numarası ve arkasında ‘Hitlerson’ yazısı yer alıyordu. Bu olay, Avrupa genelinde büyük yankı uyandırırken çığ gibi büyüyen tepkiler sonrasında ise Almanya’dan bir Lazio taraftarına men cezası verilerek cezalandırdılar.