İTALYAN DEVİ JUVENTUS’A USULSÜZLÜK SORUŞTURMASI

Siyah beyazlı takım Beşiktaş‘ın yaz transfer sezonunun son gününde İspanyol ekibi Barcelona’ dan kadrosuna katmış oldukları Bosna Hersekli yıldız futbolcu MiralemPjanic‘in eksi kulübü İtalyan ekip Juventus’un Barcelona ‘ya olan transfer de usulsüzlük olduğu nedeni ile dosyalar incelemeye alındı.

İtalyan ekibi Juventus’ta soruşturmaların açılmasında en önemli neden 2019 ile 2021 yılları arasındaki mali hesap ve tablolarının incelendiğin de özellikle futbolcu transferlerine ve bu transferlerin gerçekleşmesine aracılık eden menajerlik şirketlerinin hesap hareketlerinin yakından incelenirken usulsüzlükler olduğu ortaya çıktı.

Torino Cumhuriyet Başsavcılığının mali işlemlerdeki usulsüzlük soruşturması çerçevesinde verdiği talimat doğrultusunda İtalyan kulübü Juventus’unTorino ve Milano kentlerindeki ofislerinde aramalar yapılarak oyuncu transferlerine ilişkin belgelerin toplandığı söyleniyor.

SORUŞTURMADA NELER OLACAK

Bu usulsüzlük araştırmasında sadece Juventus kulübü incelenmeye ve araştırılmaya alınmadı. Kulübün Başkanı AndreaAgnelli, Başkan Yardımcısı PavelNedved, kulübün eski sportif direktörü FabioParatici’nin aralarında bulunduğu toplam da 6 kişinin soruşturulmaya dahil edilerek ifadelerine başvurulmuş durumda.

Juventus’a aslında bu soruşturma 2021 Mayıs ayında başlamışı. Torino Cumhuriyet Başsavcılığının mali işlemlerdeki usulsüzlük soruşturması çerçevesindeJuventus kulüp binasında da araştırmalar yapan İtalyan Mali Polisi soruşturma ile ilgili bir çok belgeye el koydular. İtalyan kulübü Juventus’un aynı zamanda borsada işlem gören bir şirket olması sebebiyle borsa kapandıktan sonra işlemlerinin de devam etmesi nedeni ile borsa kapanmasına rağmen Juventus kulübün de işlemlerin devam etmesi soruşturmanın da önünü açmış oldu.

Bu gelişmeler sonrasında ise İtalya Piyasa Denetleme Kurumu (CONSOB) ile İtalya Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Kulüplerini Denetleme Komisyonu’nun (COVISOC) ayrıca İtalyan kulübü Juventus’ ada kendi bünyelerinde soruşturmalarını da başlattıklarını dosyayı yakından takip ettiklerini bildirdiler.

MİRALEM PJANİC’ İN TRANSFER DOSYASI ‘DA YAKINDA İNCELENİYOR

İtalyan devi Juventus ‘da birçok oyuncunun transfer süreçlerini yakında incelemeye alan Torino Cumhuriyet Başsavcılığınınsoruşturmada incelenen bir transferin de 2020 yılında İspanya La Liga ekiplerinden Barcelona ile MiralemPjanic ile Brezilyalı Arthur’un takas edilmesinin olduğu belirtildi.

Şuan da siyah beyazlı takım Beşiktaş ‘a 1 sezonluk İspanyol ekibi Barcelona’ dan kiralık olarak kadrosuna katan Beşiktaş Miralem Pjanic ‘in İtalyan ekibi Juventus’ dan Barcelona ‘ya transferi de incelemeye alınmış durumda.

İtalyan ekibi Juventus ile Barcelona arasında olan, Brezilyalı yıldızı Arthur‘un 72 Milyon Euro ve 10 Milyon Euro bonuslar karşılığında İtalyan ekibi Juventus’atransfer olduğu daha öncesinde açıklanmıştı. Bu transferin karşılığında ise İtalyan ekibi Juventus Bosna Hersekli orta saha oyuncusu MiralemPjanic’i 60 Milyon Euro ve 5 Milyon Euro bonuslar karşılığında kadrosuna kattıklarını duyurmuşlardı.

İtalyan ekibinin soruşturması devam ederken incelemeler sonrasında kulübün cezasının da belli olması bekleniyor ki bir usulsüzlük kararı çıkar ise.