İtalya’nın Yeni Koçu Julio Velasco Olacak

Kadınlar voleybolda milli takım sezonu sona erdi. Bu sezona damga vuran ülke tahmin edebileceğiniz üzere Türkiye oldu. Filenin Sultanları, önce Milletler Ligi’nde, sonra da Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon oldu. Bu iki turnuvanın ardından olimpiyat eleme maçları için Japonya’ya uçtu. Burada oynadığı tüm maçları kazanarak Paris vizesi aldı. Milli takımımız için harika bir yaz sezonunun geride kaldığını söyleyebiliriz.

Milli takım sezonu her ülke için iyi geçmedi. Takdir edersiniz ki, İtalya, kadınlar voleybolda dünyanın en iddialı takımlarından birisine sahip! İtalyanlar, 2020 sonrası dönemde oldukça başarılı olmuşlardı. İlk olarak, 2021 yılında Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluk elde etmişlerdi. 2022 yılında da Milletler Ligi’nde şampiyon olmuşlardı. Ancak, İtalya, geçtiğimiz yılki Dünya Şampiyonası’nın ardından sıkıntılar yaşadı. Bilhassa Paola Egonu krizi söz konusu idi. Nijerya asıllı İtalyan oyuncu, kaybedilen maçların ardından kendisine yönelik olarak yapılan ırkçı eleştirilerden rahatsızdı. Oyuncunun milli takımı bırakacağına dair iddialar söz konusuydu.

İtalya Her Kulvarda Hayal Kırıklığı Yaşadı

Yakından takip edenlerin bildiği üzere İtalya’yı çok uzun süreden bu yana Davide Mazzanti çalıştırıyor. Mazzanti, Mayıs ayında açıklamış olduğu kadroda Paola Egonu’ya da yer verdi. 1998 doğumlu oyuncu, kulüp sezonunu çok yoğun bir şekilde geçirdikten sonra milli takımın Milletler Ligi etabında kendisine yer bulamadı. İtalya, Milletler Ligi’nde son sekize kalmayı başardı. Ancak, çeyrek finalde Türkiye’ye mağlup oldu.

Davide Mazzanti, Milletler Ligi’ni çok fazla önemsemiyordu. Asıl hedefini Avrupa Şampiyonası olarak belirlemişti. İtalya, Avrupa Şampiyonası’nın ev sahiplerinden birisi idi. Bu durum, turnuvayı İtalyanlar adına daha da önemli hale getiriyordu. Grup etabına ek olarak, son 16 turu ve çeyrek finali de kayıpsız bir şekilde geçen İtalya, yarı finalde Türkiye ile karşı karşıya geldi. Beş setlik maçı 3-2 kazanan Türkiye, kendisini finalde buldu. İtalya ise üçüncülük dördüncülük maçında Hollanda ile karşı karşıya geldi. O maçı da kaybederek turnuvayı dördüncü sırada tamamladı.

İtalya, büyük hayal kırıklığı ile sonuçlanan Avrupa Şampiyonası’nın ardından olimpiyat eleme maçları için Polonya’ya gitti. Oynadığı maçların sonucunda grubunu üçüncü sırada bitirdi. İlk iki sırayı Amerika ve Polonya aldı. Bu iki ülke, Paris Olimpiyatları’na gitme hakkını elde etti. İtalya ise işini zora soktu.

Julio Velasco

Davide Mazzanti ile Yollar Ayrılacak

İtalya Kadın Voleybol Milli Takımı, başarısızlıklarla dolu 2023 yazının ardından büyük bir değişime hazırlanıyor. İtalya Voleybol Federasyonu, tahmin edilebileceği üzere antrenör Davide Mazzanti ile yolları ayıracak. Takımın başına Julio Velasco geçecek. 71 yaşındaki antrenör, güncel tarih itibariyle UYBA Volley Busto Arsizio’yu çalıştırıyor.

Julio Velasco, milli takımı eski günlerine döndürmenin hesaplarını yapıyor. Küskün oyuncular birer birer geri gelecekler. Paola Egonu, Monica de Gennaro ve Caterina Bosetti, önümüzdeki sezon milli takımda yer alacaklar.