Kadın Tenisinin Tarihini Yeniden Yazdı

Sezonun son grand slam turnuvası olan ABD Açık’ın üçüncü turunda almış olduğu yenilgi sonrasında kortlara veda etme hazırlığı gerçekleştiren 40 yaşındaki ABD’li raket Serena Williams, 27 senelik parlak profesyonel kariyeri ile kadın tenisinin tarihini adeta yeniden yazdı.

Yaşamı boyunca kaydettiği başarılardan güç alan destekçilerinin ABD Açık’ta perdeyi rekor kırdıran şampiyonlukla sonlandırma umuduna her ne kadar Avustralyalı Ajla Tomljanovic son vermiş olsa da Serena Williams uzun süre rakiplerinin her ne yaparlarsa yapsınlar kıyaslanacakları bir tablo beraberinde köşesine çekildi.

Sevenleri kadar haliyle sevmeyenleri de bulunan Serena Williams, ABD Açık’ı kazansaydı Kaliforniya eyaletinin Compton kentindeki halka açık olan kortlarda yapmış olduğu başlangıçla tenis kariyerini taçlandıracaktı fakat Margaret Court‘un 24 grand slam’lik rekoruna erişememesi onun alanında tüm zamanların tartışmasız şekilde en iyisi olduğu gerçeğini değiştirmemekte.

14 yaşında çıkış yaptığı ilk profesyonel maçından itibaren bu zamana kadar Steffi Graf, Monica Seles, Kim Clijsters, Jennifer Capriati, Maria Sharapova, Ashleigh Barty, Petra Kvitova, Naomi Osaka gibi pek çok yıldız ismi rakip listesinde yer edinen ABD’li raketin kariyerini sadece rakamlar ile sınırlandırmak mümkün değildir.

Saatte 205 kilometre hıza ulaşabilen ve muhteşem servisleriyle rakiplerine kortu adeta dar eden Serena Williams’ın gücü oyunundaki en önemli özelliği olmuş oldu. Williams’ın taktiksel zekası ve atletizmi bu güçle bir araya gelince son şampiyonluğunu kaydettiği 2017 senesinden itibaren bıraktığı boşluğu hiçbir kadın sporcu dolduramadı.

Kazandığı Kupalardan Müze Olur

İlk kez çıkmış olduğu 1998 Avustralya Açık’tan başlayarak toplam 81 grand slam turnuvasında ana tablo mücadelesinde bulunan Serena Williams, parlak kariyerine 23’ü grand slam olmak suretiyle toplamda 96 şampiyonluk sığdırdı. Wimbledon ve Avustralya Açık’ta 7’şer kez muhteşem sona erişen Serena, ABD Açık’ta 6, Fransa Açık’ta ise 3 kez kupa sevincini tattı.

2000 Sidney, 2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyatlarında üçü çiftlerde olmak üzere 4 kez kürsünün en üst noktasına çıkan ABD’li sporcu, 16’sı grand slam turnuvalarında olarak toplam 23 çiftler şampiyonluğu elde etti.

1975 senesinden itibaren bu yana kullanılan Kadınlar Tenis Birliği sıralamasında 319 hafta g,b, uzun bir süre boyunca klasmanın 1 numarası olmayı hak eden Williams, bu alanda Steffi Graf (377) ve Martina Navratilova’nın (332) sonrasında üçüncü sırada yerini almıştır. Grand slam turnuvalarında toplamda 365 galibiyet elde eden ABD’li sporcu, 56 maçta da korttan yenilgi ile ayrılmıştır.

Serena Williams En’leri

Tekler grand slam final sayısı / 33

Tek sezonda en çok şampiyonluk sayısı / 11

İlk ve son grand slam olmak üzere final arasındaki süre farkı /20 yıl

En çok olimpiyat altın madalyası / 4

Dünya sınıflandırmasının zirvesinde geçen hafta sayısı / 319

Tekler, çiftler ve karışık çiftler olmak üzere grand slam şampiyonluk sayısı / 39

Dünya sınıflandırmasının zirvesinde aralıksız geçen hafta sayısı / 186

Grand slam şampiyonluk sayısı /23

Alanında en yaşlı kadın şampiyon / 35 yaş 4 ay