Kanarya Fenerbahçe Yabancı Oyuncuları Azaltmak İstiyor

Kanarya, gelen son yeni kurallar gereğince ekipteki yabancı oyuncular ile yolunu ayırmak istiyor. Yeni sezon yaklaşırken teknik direktör Vitor Pereira, kadronun son halini belirlemek üzere. Sarı Lacivertli yönetimin hedefi şampiyonluk hasretine son vermek.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yabancı oyuncu sayısına dair kuralları netleştirdi. Alınan kararlara göre her bir kulüp 2021 – 2022 sezonundan itibaren maksimum 14 yabancı futbolcu tescil ettirebilecek. Yeşil sahada aynı anda forma giyebilecek yabancı oyuncu sayısı ise 8. Önümüzdeki senelerde bu sayı azaltılarak kadroda daha fazla yerli sporcu olması amaçlanıyor.

Kanarya, hem TFF tarafından getirilen sınırlamaya uymak hem de önümüzdeki sezon kupayı kaldırabilecek doğru ekibi seçmek için incelemeler gerçekleştiriyor.

Gidecek İsimleri Belirliyor

Fenerbahçe’nin teknik direktörü Vitor Pereira, takımdaki gidecek ve kalacak isimleri bekliyor. Attila Szalai ve Dimitrios Pelkas için fazlasıyla cazip bir teklif gelmedikçe ayrılık görünmüyor. Mbwana Samatta, Luiz Gustavo, Bright Osayi Samuel, Steven Caulker, José Sosa ve Enner Valencia’nın da Çubuklu forma giymeye devam edecek oyuncular arasında yer alıyor.

32 yaşındaki Arjantinli futbolcu Diego Perotti, Serie A’ya transfer olmayı amaçlıyordu. Sol kanat oyuncusunun durumunun ne olacağı bilinmiyor.

Teknik adam, Nabil Dirar için nihai kararını henüz belirtmedi. 35 yaşındaki Faslı yeteneğin sözleşmesi bir sene daha devam ediyor.

Mame Thiam, Zanka, Kemal Ademi, Filip Novák ve Mauricio Lemos Fenerbahçe kadrosundan ayrılması muhtemel futbolcular arasında yer alıyor.

Portekizli teknik adam, yeşil sahada üçlü savunma dizilimi uygulamayı planlıyor. Dizilim için takımda ekstra stopere ihtiyaç bulunacak. Bu nedenle Marcel Tisserand’ın Sarı Lacivertli ekipte kalmaya devam edeceği düşünülüyor.

Kulüpler Birliği Vakfı İtiraz Etti

Kulüpler Birliği Vakfı, Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı yabancı oyuncu sınırlamasına ilişkin kararlara itiraz etmişti. Ancak, bir değişiklik olmadı. Yabancı oyuncu kuralı, 17 Haziran’da başladı. 8 Eylül, birinci transfer ve tescil döneminin sona erme tarihi olarak belirlendi. İkinci dönem ise 12 Ocak 2022 itibari ile başlayacak ve 8 Şubat 2022 Salı günü sona erecek.