Karagümrük Farioli ile Sözleşme Uzatıyor

Süper Lig’in 4 büyükler dışında en çok öne çıkan takımlarından biri olan Fatih Karagümrük’te başarının mimarı teknik direktör Francesco Farioli ile sözleşme uzatılmasına karar verildi.

Takımın başına geldiği günden itibaren radikal değişiklikler yapan ve ligin standartları üstünde bir topa sahip olma oyununu oynatan teknik direktörüne olan güvenini gösteren yönetim, İtalyan teknik adamın Haziran 2023’e kadar olan sözleşmesinin 1 sene daha uzatılacağını açıkladı.

Hatırlanacağı üzere Francesco Farioli, geçtiğimiz sezonun Mart ayından bu yana Fatih Karagümrük’te teknik direktör olarak görev alıyor.

Farioli’nin Özgeçmişi

FrancescoFarioli, Türkiye futbolunda alışık olduğumuz görüntüden farklı olarak futbola direk antrenör olarak başlayan, genç yaşı ve vizyonuyla oldukça önemli şeyler vaat eden bir teknik adam görüntüsü sergiliyor.

2009 senesinde daha 20 yaşındayken Vitaliano Bonucelli’nin kaleci antrenörü olarak futbolda görev almaya başlayan Farioli, İtalya’nın çeşitli alt lig takımlarında bu görevi sürdürdü ve bir dönem de Katar U17 takımının idari sorumlusu oldu.

Şu an Ukrayna temsilcisi ShaktarDonetsk’i yöneten Roberto De Zerbi’nin ekibinde uzun bir süre kaleci antrenörü olarak görev aldıktan sonra, Çağdaş Atan’ın teklifiyle Türkiye’ye gelen ve Alanyaspor’da yardımcı antrenörlük yapan FrancescoFarioli, Mart ayında Fatih Karagümrük’ten aldığı teklifle teknik direktörlük kariyerine de ilk adımı atmış oldu.

Fatih Karagümrük’ün başında şu ana kadar çıktığı 20 maçta 34 puan toplayan teknik direktöre duyulan saygı topladığı puandan daha çok takımına oynattığı oyundan kaynaklanıyor.

İstanbul’da Küçük İtalya

FrancescoFarioli’nin bu başarısında kuşkusuz takımın çok önemli rol oynayan oyuncularının İtalyan olmasının önemli bir etkisi var. EmilianoViviano, RayyanBaniya, Lucas Biglia, AndreaBertolacci, Fabio Borini gibi FrancescoFarioli’nin talep ettiği topa sahip olma oyununu bu ligde oynayabilecek en iyi oyuncular olan bu oyuncuların aynı zamanda hocaları gibi İtalyan olması da oyunda istenilenlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Rakibi kim olursa olsun topa hep sahip olmak isteyen ve skordan daha ziyade oyun kültürünü kazanmayı hedefleyen bir teknik direktör olan FrancesoFarioli’nin sahadaki bu liderlerinin katkısı da Karagümrük’ün üst sıralara yerleşmesinde önemli bir rol oynuyor.

Bu sezon yabancı kuralı nedeniyle oynatması gereken 3 yerli oyuncu tercihini de genel olarak farklı ülkelerin altyapılarında yetişmiş Türk oyunculardan kullanan Francesco Farioli, hücumda ise genel olarak Pesic’i santraforda değerlendiriyor.

Bu sezon AndreaBertolacci’nin de skora yaptığı ekstra katkıyla iyi sonuçlar almayı başaran Fatih Karagümrük, ligde çıktığı 10 maçta 5 galibiyet, 3 beraberlik ve 2 mağlubiyet aldı.

İlk mağlubiyetini Beşiktaş karşısında 1-0’lık skorla alan FrancescoFarioli ve öğrencileri, 2. Mağlubiyetlerini ise Sivasspor deplasmanında çok ağır bir skorla almışlar ve 4-0 yenilmişlerdi. Karagümrük çıktığı son 3 maçta 7 puan toplamayı başardı.