Karagümrük Kadın Futbol Takımından Atılım

Futbolda eşitsizliklerin önüne geçebilmek adına birçok atılım yapılıyor. “He For She” kampanyası gibi kampanyaların düzenlendiği bir futbol ortamında, profesyonel veya amatör olarak kadın futbolunun da önemi artıyor.

Bilindiği üzere, en son Fenerbahçe’nin de profesyonel bir kadın futbol takımı kurmuştu. Bu haberden sonra bir diğer atılım da Karagümrük Kadın Futbol Takımı’ndan geldi ve geçen sezonun Beşiktaş başında şampiyonluk sevinci yaşayan Bahar Özgüvenç takımın başına getirildi.

Kadınlar Futbol Ligi’nin Geçmişi

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1993-1994 sezonuyla birlikte yürürlüğe soktuğu Kadınlar Futbol Ligi, 1994 yılından 2003’e kadar aralıksız oynandı. 2003 yılında lige bir ara verildi ve 3 sene lig yapılmadı. 2006 senesinde tekrar başlayan ligin ismi ve sponsorları zaman zaman değişti.

Pandemi nedeniyle yarım kalan sezonda ilk kez bir şampiyonun tescillenmediği ligin en son şampiyonu ise Beşiktaş olmuştu. Dört grup halinde tek devreli lig usulüyle oynanan maçlarda gruplarında ilk iki sıraya yerleşen takımlar çeyrek final oynamaya hak kazanırlar.

Yine tek maç eleme usulüyle düzenlenen çeyrek final, yarı final ve final müsabakalarından birincilikle çıkan takım şampiyon olur ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanır. Uzun bir süre Konak Belediyespor takımının şampiyonluğa koyduğu hegemonya ile devam eden ligde Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Altay, Çaykur Rizespor, Hatayspor gibi kulüplerin kadın futbol takımları da bu sezon itibariyle ligde yer almaya başlayacaklar.

Bahar Özgüvenç ve Beşiktaş’ın Şampiyonluğu

2020/2021 sezonunda A grubunda yer alan Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı, grubunda oynadığı 3 maçı da kazanarak çeyrek finale yükselmeye hak kazandı. 3 maçta 16 gol atan ve sadece 1 gol yiyen Beşiktaş, çeyrek final müsabakasında ise Ataşehir Belediyespor ile eşleşti ve normal süresi 1-1 biten maçta rakibini 3-1 ile geçmeyi başardı.

Yarı final müsabakasında bu sefer ALG SK ile karşılaşan Beşiktaş Kadın Futbol Takımı penaltılarda rakibini eledi ve Fomget Gençlik’i geçen Fatih Vatanspor ile finalde karşılaşacak olan takım oldu. 5 Mayıs 2021 tarihinde Antalya’da oynanan maçta rakibini 2-0 ile geçerek kupanın sahibi olan Beşiktaş Kadın Futbol Takımı, pandemi nedeniyle yarıda kalan sezon hesap dışı bırakıldığında son iki sezonun şampiyonu olmuş oldu.

Oyuncu olarak da önemli işler başarmış olan Bahar Özgüvenç, futbolculuk kariyerinde 103 maçta 79 gol kaydetmişti. Teknik direktör olarak ilk sezonunda şampiyonluğa ulaşan başarılı hoca şimdi Karagümrük takımının başında aynı başarıya ulaşmayı hedefleyecek.