KARAKOÇ’UN HEDEFİ OLİMPİYATLAR

Avrupa Şampiyonasında Altın Madalyayı, Dünya Şampiyonasında ise Bronz Madalyayı göğsüne geçirerek tüm Türk Milletini gururlandıran Üzeyir Karakoç, gençler kategorisinde başarılarına bir yenisini eklemek için çalışmalarına son sürat devam ediyor.

23 yaşındaki ulusal sporcumuz Üzeyir Karakoç, hedefinin paralimpik oyunlarına katılmak olduğunu belirtti. Kırıkkale faaliyetini sürdüren Tüm Bedensel Engelliler Kulübü’nde sporculuk yapan Üzeyir Karakoç, bundan tam 7 yıl önce almış olduğu fazla kilolar nedeniyle dostlarının yönlendirmesiyle birlikte halter sporuna ilk adımı atmıştı.

İdman yaptığı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait salon evine bir hayli uzakta bulunması nedeniyle ulaşımda problemler yaşayan Üzeyir Karakoç ve onun şeklinde spor meydana getiren sporcuların idmanlarına devam edebilmesi sebebiyle Kırıkkale Tüm Bedensel Engelliler Kulübüne ilişkin toplumsal tesisin bir kısmı antrenman salonuna dönüştürüldü.

Üzeyir Karakoç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle birçok yarışmanın ertelenmesine karşın 8 metrekarelik salonda antrenmanlarını tüm hızıyla sürdürüyor.

DÜNYA’DA 3. AVRUPADA İSE ŞAMPİYON OLDU

Milli sporcu, gençler klasmanında 2017 yılındaki Dünya Şampiyonası’nda bronz, 2018’deki Avrupa Şampiyonası’nda ise kaldırdığı 125 kilogram ile Avrupa rekoru alt üst ederek altın madalyayla göğsümüzü kabartmıştı. Doğuştan bedensel engelli bulunduğunu ve yürüyemediğini belirten Üzeyir Karakoç, haftada 5 gün salona gelmiş olarak antrenmanlarına devam ettiğini belirtti.

Milli sporcu, “Kısıtlamalardan ötürü hafta sonu çalışamıyoruz. Salgın periyodunun başlarında salonlar kapalıyken antrenmanlarımızı yapamıyorduk. Son dönemde yeniden çalışmalarımıza başladık. Şu anda şubat ayında bir müsabaka gözüküyor. Pandemi sebebiyle ertelenmezse oraya katılacağım.

En yakın müsabaka şubat ayında gözüküyor. Biz de yarışmalar yarın olacakmış şeklinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu. Üzeyir Karakoç, hedefinin paralimpik oyunlarına katılmak bulunduğunu belirtti.

ANTRENÖRÜNDEN AÇIKLAMALAR

Antrenör Yeliz İş, Üzeyir Karakoç ve öteki sporcularla antrenmanlarına devam ettiklerini vurguladı. Çalışmalara 7-8 engelli sporcunun katıldığını aktaran İş, “Turnuvalar hemen yarın gerçekleştirilecekmişcesine idmanlarımızı sürdürüyoruz. Üzeyir Karakoç, Avrupa şampiyonu ve dünya üçüncüsü olan bir sporcumuz.

Bu başarıların devamı için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Hedefimiz olan paralimpik oyunlarına katılmak için oldukça çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Şampiyonasında Altın Madalyayı, Dünya Şampiyonasında ise Bronz Madalyayı göğsüne geçirerek tüm Türk Milletini gururlandıran Üzeyir Karakoç, gençler kategorisinde başarılarına bir yenisini eklemek için çalışmalarına son sürat devam ediyor. 23 yaşındaki ulusal sporcumuz Üzeyir Karakoç, hedefinin paralimpik oyunlarına katılmak olduğunu belirtti.