Katar’dan Dünya Kupası İçin Enteresan Askerlik Kararı

Katar, 20 Kasım – 18 Aralık ayları arasında ülkelerinde düzenlenecek 2022 Dünya Kupası organizasyonu için herkes tarafından şaşkınlıkla karşılanan bir karara imza attı. Yurt dışında görev yapan diplomatlarında içinde bulunduğu birçok vatandaşını zorunlu askerlik görevi için ülkesine çağırdı.

Vatandaşlar Şaşkın

4 yılda bir düzenlendiği için herkesin daha da büyük bir heyecanla beklediği futbolun milli takımlar düzeyindeki en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası, Kasım ayı ile birlikte Katar’da başlayacak. Bu dev organizasyona ilk defa ev sahipliği yapacak Katar, tüm dünyanın takdirini toplayacak bir turnuva düzenlemeyi amaçlıyor. Özellikle güvenlik konusunda şu ana kadar ciddi önlemler alan ve ilerleyen dönemlerde de alamaya devam edecek olan Katar hükümeti bu kez enteresan bir karar alarak herkesi şaşırttı. Dünya genelinde ülkesi Katar’ı temsil etmek üzere görevde olan diplomatlar ve birçok sivil vatandaş zorunlu askerlik görevini gerçekleştirmek üzere ülkesine geri çağırıldı.

Bu kararın kupadaki güvenlik önlemlerini daha da üst seviyeye çıkarmak amacıyla alındığı belirtildi. Almanya’nın en güvenilir haber ajanslarının başında gelen Reuters’ın haberine göre yurt dışından zorunlu askerlik görevi için çağırılan diplomatlar ve siviller stadyumların etrafında alınacak güvelik önlemlerini sağlamak üzere kullanılacak. Özellikle kupaya yoğun ilgi olması beklendiği için stadyum çevrelerinde yoğun kalabalıkların olması beklenirken bu kuyrukların güvenliğinin yurt dışından zorunlu askerlik için gelen Katar vatandaşları tarafından sağlanması bekleniyor. Yine stadyum bölgelerinin girişine arama noktaları kurmayı planlayan Katar yönetimi, zorunlu askerlik görevi için gelecek vatandaşlarının bir bölümünü de bu noktalarda kullanmayı planlıyor.

Reuters’in haberinde kullanılan bilgilere göre Katar’da her yıl düzenlenen kutlamalarda ve halka açık büyük etkinliklerde Katar yönetiminin bu yola başvurduğu belirtildi. Dünya Kupası organizasyonunda da bu yöntem kullanılarak güvenlik önlemleri daha da artırılacak.

Büyük Heyecana Çok Az Kaldı

4 yıllık aranın ardından tüm futbolseverler en büyük futbol milli takım organizasyonu olan Dünya Kupası için geri sayıma geçti. Bu yıl ilk kez kış aylarında düzenlenecek turnuva tüm futbolseverler için ayrı bir heyecan yaratacak. Kasım ayında tüm yerel liglere ara verilecek ve dünya gözünü kulağını 22. kez düzenlenecek olan Dünya Kupasına çevirecek. Katar’ın ev sahipliğindeki turnuva 20 Kasım’da Al Bayt stadyumunda oynanacak açılış karşılaşması ile start alacak.

A grubunda Katar ile Ekvador arasında oynanacak mücadele Türkiye saatiyle 19.00’da başlayacak. Turnuva 18 Aralık’ta oynanacak final müsabakası ile sona erecek ve 22. kupa sahibini bulacak. Tamamı Katar’da gerçekleşecek organizasyon toplam 5 şehirde ve 8 stadyumda oynanacak. Turnuva için şehirlerarası özel bir ulaşım istemi kuran Katar yönetimi, bir futbolseverin bir gün içinde farklı şehirlerde oynanacak karşılaşmaları bu raylı sistem sayesinde zorlanmadan tribünde seyredebileceğini açıklamıştı.