Kerem’de Sözleşme Sıkıntısı

Galatasaray’ın alt lig takımlarından 24 Erzincanspor’dan kadrosuna kattığı ve gösterdiği performansla taraftarın göz bebeği olan Kerem Aktürkoğlu’nun sözleşme yenileme görüşmelerinde problem çıktı.

Yapılan haberlere göre maaş ve bonuslar konusunda iki taraf anlaşmaya varsa da Galatasaray’ın genç oyuncusunun sözleşmesine ekletmek istediği serbest kalma maddesi, Kerem’in menajeri tarafından kabul edilmedi ve görüşmeler şimdilik durduruldu.

Galatasaray’ın Geleceği Kerem

Takıma geldiği günden beri yetenekleri ve sahaya yansıttıklarıyla heyecan verici bir oyuncu olan Kerem Aktürkoğlu, burada gösterdiği performansla Milli Takım seviyesine kadar yükseldi ve Avrupa kulüplerinin radarına girdi.

Tek bir sezon içerisinde gösterdiği iyi performansla Galatasaray’ı oldukça memnun eden oyuncunun sözleşmesinin yenilenerek ödüllendirilmesine yönelik çalışmalar da başlamıştı. Galatasaray ile yaptığı anlaşmada 900 bin liralık sözleşmeye imza atan Kerem’in yıllık maaşının 7 milyon liraya çıkarılması ve bu ücretin bonuslarla desteklenmesi konusunda Galatasaray ile Kerem Aktürkoğlu’nun temsilcisi arasında anlaşmaya varılmıştı.

Devam eden görüşmelerde, umut vaat eden oyuncusundan olası bir transferde iyi bir ücret kazanmak isteyen Galatasaray yönetiminin sözleşmeye ekletmek istediği serbest kalma maddesi ise görüşmelerin durmasına neden oldu. Galatasaray’ın oyuncunun sözleşmesine 15 milyon Euro’luk bir serbest kalma maddesi koydurmak istediği iddia ediliyor.

Yorum: Oyuncuların Kulüplere Bağı

İki taraf arasında profesyonel olarak yürütülen bir görüşmede iddiadaki gibi bir anlaşmazlığın olması oldukça normal. Karşılıklı talep uyuşmazlığının yaşanması ise artık futbolun temel gerçeklerinden birisi haline geldi. Bugün Galatasaray’ın yaşadığı iddia edilen problemi, modern futbolun iki gözde yıldızı olan Kylian Mbappe ve Erling Haaland gibi oyunculara sahip olan Paris Saint Germain ve Borussia Dortmund gibi takımlar da yaşıyor.

Oyuncuların kulüplerden büyük olup olmadığı, her oyuncunun yerinin dolup dolmayacağı gibi konular futbolun dev bir endüstri haline gelmesinden beri tartışma konusu olurken bu konuyla alakalı olarak oyuncuların daha avantajlı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kulüpte bulunmaktan rahatsız olan, istediği sözleşmeyi alamadığı için takımdan ayrılmak isteyen futbolcular işi yokuşa sürdükleri zaman takımlar çeşitli yaptırımlarda bulunsa da genelde oyuncunun istediği şeyler gerçekleşmiş oluyor.

Bununla birlikte maaşında 10 kat iyileştirilmeye gidilecek olan ve henüz bir sezondan çok daha az bir süredir üst düzeyde olan Kerem Aktürkoğlu’nun yapacağı tercih onun kariyerinde çok önemli bir kırılma noktası yaratabilir.